Search
Close this search box.

Bolt, Wolt, Dáme Jídlo – 1.díl: Založení živnosti

živnosti

Chcete si začít přivydělávat rozvozem jídla, balíčků nebo taxislužbou? Co je vlastně potřeba zařídit, abyste mohli začít pracovat pro Bolt, Wolt, Dáme Jídlo, Uber, Liftago nebo podobnou platformu? Situaci si probereme v tomto a následujících dvou článcích hned z několika stran. Nejprve se podíváme na to jak a jakou si musíte založit živnost, jaké povinnosti pro vás plynou ze strany daně z příjmů a na co si dát pozor u DPH :-). Nejprve se pojďme podívat, jak je to se založením živnosti, aby jste mohli s vaším podnikáním začít. 

Založení živnosti

Když chcete začít pracovat jako kurýr pro společnosti jako je Bolt, Wolt, Dáme Jídlo nebo Uber, tak si musíte založit živnost. Samotný proces zakládání živnosti je vždy stejný. Je důležité, abyste měli oprávnění na činnost, kterou budete provádět. 

Činnost Typ živnosti Druh živnosti, oboru
Rozvoz jídla – pěšky/na kole

Volná

„Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“ – obor (ASI) 82 – Výroba, obchod a služby jinde nezařazené

Rozvoz jídla – autem

Rozvoz zásilek

Koncesovaná

Silniční a motorová doprava – nákladní provozovaná vozidly o největší povolené hmotnosti nepřesahující 3,5 t
Taxi služba

Koncesovaná

Silniční motorová doprava – osobní provozovaná vozidly určenými pro přepravu nejvýše 9 osob včetně řidiče

U volných živností je založení nejjednodušší – stačí, když přijdete na nejbližší živnostenský úřad s občankou. Pro založení živnosti musíte být starší 18 let, bezúhonný a svéprávný :-). Samotné založení živnosti vás bude stát 1 000 Kč. Pokud už máte datovku, tak si můžete založit živnost také přes online formulář :-).

U koncesovaných živností se přidává další podmínka – pro provozování této živnosti vám musí být udělaná tzv. koncese. V podstatě to znamená, že vám musí dát zelenou ještě jeden úřad. Žádost o vydání koncese vyplníte na živnostenském úřadě, ten vaši žádost pošle na odbor dopravy a koncesi vám do 30 dní vydají. Založení tedy chvilku potrvá.

Jako nového živnostníka se vás bude také týkat povinnost platby sociálního a zdravotního pojištění. Studenti, kteří si rozvážkami přivyděválají ke studiu, pak mají jisté výhody, které jsem už na blogu přehledně shrnula


V dalších dvou článcích se budu věnovat zdanění příjmů za rozvážky nebo taxislužbu. Probereme jak tyto příjmy danit, ale také na co si dát pozor u DPH.