Search
Close this search box.

Nováček OSVČ: Založení živnosti

živnosti

Dostali jste dobrý nápad, který si myslíte, že má potenciál? Přemýšlíte, že byste tento nápad převedli ve skutečné podnikání? Pojďme se podívat, co vše obnáší váš nápad stát se OSVČ!

Oprávnění k podnikání

Nejprve se pojďme ale podívat, jaké jsou druhy živností. V České republice totiž máme 4 druhy: volné, vázané, řemeslné a koncesované. 

Velká část živností spadá do těch volných – například nákup a prodej zboží, marketingové služby nebo pronájmy. Volné živnosti nevyžadují splnění žádných speciálních podmínek. Prostě dojdete na živnostenský úřad, zaškrtnete si v seznamu, jaké všechny živnosti chcete mít a jdete. 

Vázané živnost jsou například tatérské služby, práce s chemickými látkami, ale i účetnictví. 🙂 U těchto živností musíte splňovat určité podmínky – nejčastěji se jedná o vzdělání, kvalifikaci a praxi. 

Řemeslnou živností jsou například zpracování potravin nebo kadeřnické služby. Tyto živnosti jsou tradičně pro profese, které můžete studovat na výučních oborech. Podmínkou pro založení živnosti je vždy kombinace vzdělání a praxe, nebo praxe v oboru delší než 6 let.

Posledním druhem jsou koncesované živnosti. Sem spadá provozování autodopravy nebo výroba alkoholu. Seznam podmínek u jednotlivých koncesí jsou uvedeny u konkrétních živností.

Nevybrali jste si ze živnostenských oprávnění? Je možné, že pro váš podnikatelský nápad žádnou živnost nepotřebujete a týká se vás jiné potřebné oprávnění. Do této skupiny svobodných povolání spadá většina lékařských povolání (lékař, lékárník, ad.), činnosti notářů, auditorů, daňových poradců, tlumočníků nebo umělců. Celý seznam najdete zde. Pro výkon těchto povolání jsou většinou potřebné konkrétní atestace a zkoušky, které určují příslušné organizace – například Lékařská komora, Komora daňových poradců.

Obecné podmínky

Pro založení živnosti platí i všeobecné podmínky. Živnost si může založit každý, kdo:

  • má více, než 18 let (případně od 16 let se souhlasem rodičů a soudu)
  • má způsobilost k právním úkonům (nemá omezenou svéprávnost)
  • je bezúhonný

Tyto podmínky nemusí platit pro svobodná povolání. Například u umělců a sportovců je věková hranice neomezená.

Vedlejší nebo Hlavní SVČ

Dobré je také si ujasnit, jestli bude vaše podnikání hlavní nebo vedlejší samostatně výdělečná činnost. 

Hlavní SVČ, zjednodušeně řečeno, vás živí, je vaším primárním zdrojem příjmů. Vedlejší SVČ bývá většinou takovou bokovkou k něčemu dalšímu – studiu, zaměstnání, dítěti, důchodu. Vedlejší SVČ mají vždy osoby, které pobírají invalidní důchod. 

Založení živnosti

Už víte, jakou nebo jaké živnosti si chcete založit a splňujete všechny podmínky? Tak je na čase si říct, jak založení probíhá! Ideální je vše založit přímo na živnostenském úřadě – potřebujete k tomu občanku, správní poplatek 1.000 Kč a vyplněný formulář. V případě, že jsou k vaší živnosti potřeba doložit ještě další doklady (dosažené vzdělání, doložení praxe, dokumenty od garanta), tak si je rozhodně nezapomeňte doma. 🙂 

V případě, že máte osobní datovku, tak můžete vše vyřešit online pomocí jednotného registračního formuláře

Živnostenské oprávnění s přiděleným IČ vám živnostenský úřad zašle  buď doporučeně na trvalou adresu, do datovky, nebo si jej můžete vyzvednout osobně. Dnem, který jste si pro začátek vašeho podnikání zvolili, jste zapsáni v Živnostenském rejstříku

Při registraci máte také možnost si výrazně ulehčit práci a současně přes živnostenský úřad oznámit založení živnosti i na instituce zdravotního a sociálního pojištění (nezapomeňte uvést jestli je SVČ hlavní nebo vedlejší!) a finanční úřad. Nečekejte na vyzvání od úředníka na živnostenském úřadě a řekněte si o tuto jednotnou registraci sami. Pokud si podáváte registraci přes datovou schránku, nezapomeňte si volbu, na které všechny úřady chcete založení živnosti nahlásit, zaškrtnout.

Rozdílné datum založení živnosti a počátku činnosti

Pokud si chcete nahlásit datum zahájení činnosti později, než jste si založili živnost, musíte si vše oběhat nebo poodesílat sami. Na zdravotní i sociální pojišťovně na to máte 8 dní od faktického zahájení živnosti (kdy jste doopravdy začali vykonávat SVČ – první objednávka např.). Formuláře pro registraci na zdravotní pojišťovně VZP a správu sociální zabezpečení si můžete předchystat. Jste-li u jiné pojišťovny, než u VZP dohledejte si formulář na jejím webu.

Všechny tyto formuláře musíte podat na pobočku pojišťovny a správy sociální zabezpečení, pod kterou patříte podle svého bydliště. Podávat je můžete i z pohodlí domova pomocí datovky, kterou si založíte na své IČ. 


Z mého pohledu se není čeho bát, i když existují různé firmy, které vám živnost založí na klíč. Prakticky stačí jedna návštěva živnostenského úřadu a máte vystaráno. Jestli vám nebude něco srozumitelné, ráda vám vše dovysvětlím

Tento článek je první ze série Nováček OSVČ, v dalším článku se dočtete o zálohách na zdravotní a sociální pojištění