Search
Close this search box.

Zaměstnavatel 2024: všechny nové minimální částky

zam.tel min 2024

Od nového roku dochází ke změně celé řady klíčových minimální sazeb, které byste měli jako zaměstnavatel znát. V tomto článku jsem pro vás přehledně uvedla všechny důležité částky, abyste zůstali v obraze :-). 

Zvýšení minimální a zaručené mzdy 

Od roku 2024 se zvyšuje minimální měsíční mzda na 18.900 Kč. Pokud platíte své zaměstnance na základě odpracovaných hodin, tak od 1.1.2024 musíte svým zaměstnancům platit nejméně 112,50 Kč/hod. Tyto minimální sazby platí pro všechny vaše zaměstnance bez ohledu na to, jestli u nás pracují na HPP, DPP nebo DPČ. 

S nárůstem minimální mzdy se zvyšují i mzdy v zaručených kategoriích. Tentokrát se navýšení týká kategorií 1,2,3 a 8. Zvažte tak, zda byste od ledna neměli sami sobě, nebo svým zaměstnancům přidat. Naopak vy, kdo jste zaměstnaní, nebojte si říct o dorovnání, na které vám vzniká zákonný nárok. 😉 Seznam kategorií a nových minimálních hranic mezd najdete v tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí

Minimální ani zaručená mzda se netýká jednatelů, kteří jsou ve svých společnostech evidováni na základě Smlouvy o výkonu funkce. Jejich práce se totiž neřídí zákoníkem práce a tak nemusí tyto minima doržovat. 🙂

Zvýšení odvodů na sociální pojištění zaměstnance 

Další novinkou je také zvýšení odvodů na sociální pojištění ze strany zaměstnance z původních 6,5 % na 7,1 %. Zaměstnavatele bude stát zaměstnanec pořád stejně. Rozdíl bude ve snížení čisté mzdy zaměstnance a zvýšení platby na OSSZ. Toto zvýšení se projeví až v lednových mzdách, které budete zaměstnancům vyplácet v únoru. 

Příspěvek na stravování zaměstnanců

Od roku 2024 se mění a sjednocují pravidla pro všechny příspěvky na stravování zaměstnanců. Novou hranicí pro příspěvek na stravování je 116,20 Kč za každou odpracovanou směnu. Tato hranice platí jak pro stravenkových paušál tak i pro klasické stravenky.

 

Náhrady za pracovní cesty – tuzemské stravné 

Jako každý rok došlo ke zvýšení sazeb tuzemského stravného. Pro rok 2024 platí tyto hodnoty:

  • 140-166 Kč když pracovní cesta trvá 5-12 hodin,
  • 212-256 Kč když pracovní cesta trvá 12-18 hodin,
  • 333-398 Kč když pracovní cesta trvá více než 18 hodin.
Náhrady za pracovní cesty – zahraniční stravné 

Pokud jede váš zaměstnanec na pracovní cestu do zahraničí, tak má také nárok na zahraniční stravné. Přehled sazeb pro rok 2024 podle jednotlivých států najdete zde

Náhrady za pracovní cesty – vlastní auto 

Navýšení potkalo i náhrady za použití osobního auta zaměstnance na pracovní cestě. Zvýšila se tzv. amortizace (náhrady za opotřebení vozidla) na 5,60 Kč/km. V případě, že budete zaměstnanci proplácet pohonné hmoty na základě vyhlášových cen, tak zpozorněte, protože došlo i k jejich navýšení od roku 2024:

  • 38,20 Kč za litr 95oktanového benzínu
  • 42,90 Kč za litr 98oktanového benzínu
  • 38,70 Kč za litr motorové nafty
  • 7,70 Kč za kilowatthodinu elektřiny

Doufám, že vám tento článek pomohl si v novinkách udělat pořádek. 🙂 Pokud máte další dotazy, tak se mi neváhejte ozvat.