Search
Close this search box.

Náhrady za pracovní cesty – vlastní auto

náhrady

Pokud zaměstnance vyšlete na služební cestu a on využije jako způsob dopravy na místo pracovní schůzky nebo obchodního jednání svoje vlastní auto, tak mu musíte proplatit kromě stravného také projeté pohonné hmoty a opotřebení auta, které mu vznikne. 🙂 

Jako podklad pro výpočet náhrady zaměstnanci za použití vlastního auta slouží hlavně počet ujetých kilometrů, ale také velký technický průkaz, na kterém je uvedená průměrná spotřeba auta na 100 km. 

Výpočet náhrady za opotřebení vozidla je velmi jednoduchý. Stanovíme ho jako násobek ujetých kilometrů a sazby 4,70 Kč/km. 

Náhradu za pohonné hmoty určíme buď podle reálných účtenek od benzínu nebo nafty, kterou zaměstnanec na pracovní cestě projel. Pokud projetý benzín nakupoval na více účtenek, tak se cena benzinu nebo nafty určí průměrem. Náhradu vypočteme jako násobek ceny pohonné hmoty, spotřeby auta na 100 km a ujeté vzdálenosti děleno 100. 

Druhým způsobem určení náhrad za pohonné hmoty je podle vyhláškou daných náhrad za pohonné hmoty. Tyto vyhláškové ceny pohonných hmot se v květnu 2022 zvýšily na:

  • 44,50 Kč za litr 95 oktanového benzínu,
  • 40,50 Kč za litr 98 oktanového benzínu,
  • 47,10 Kč za litr nafty,
  • 6,00 Kč za kWh u elektromobilů.

Náhradu za využití vlastního auta si můžete pro své zaměstnance vypočítat i sami, ale neuškodí poprosit paní účetní, aby vám na vaše výpočty mrkla. 🙂