Pokud máte zaměstnance, nebo pokud jste sami někde zaměstnaní, tak jste se už určitě setkali s pojmem Roční zúčtování. Co to přesně je a jak se to liší od daňové přiznání?
Roční zúčtování (RZÚ)
Tato varianta je pro zaměstnance nejjednodušší. Do 15.2. musí podat Žádost o roční zúčtování mzdové účetní, která pak nejpozději do 31.3. provede zúčtování. Nemůže se stát, že by zaměstnanci vznikl nedoplatek, leda by se stala v průběhu roku nějaký chyba ve mzdách. Případný přeplatek se vrací nad 50 Kč a zaměstnanec jej dostane zahrnutý v nejbližší čisté mzdě. Zaměstnavatel si potom jeho vyúčtování řeší s finančním úřadem.
Ale jako vždy je tady hned několik háčků. Roční zúčtování může využít jen ten zaměstnanec, který pracoval celý rok v jednom zaměstnání nebo mu zaměstnání přímo navazovala. V tomto zúčtování pak může uplatnit slevy a odpočty – jako jsou například dary, úroky z hypotéky nebo letos aktuálně navýšené slevy na děti. Pozor si ale musíte dát na jiné příjmy. Zaměstnanec může pracovat na dohody bez podepsaného růžového prohlášení, tj. byla mu vždy stržena srážková daň, nebo mít jiné příjmy dle §10 do výše 6.000 Kč.
Roční zúčtování se může vyplatit i těm, kteří nebudou uplatňovat žádné dodatečné odpočty. Kvůli odlišnému způsobu výpočtu měsíčních záloh a celkové daně za rok vám tam může vzniknout drobný přeplatek (cca 50-100 Kč). 🙂
Daňové přiznání
Pokud ale zaměstnanec nesplňuje výše uvedené podmínky, musí podat daňové přiznání. Například pokud má zaměstnanec i příjmy z podnikání, nájmu, dividendy, prodeje nemovitosti a tak dále. V tu chvíli zaměstnavatel nemá povinnost Roční zúčtování zaměstnanci zpracovat. Daňové přiznání může zaměstnanci zpracovat účetní nebo si ho může vypracovat i sám.
Zaměstnanci se může vyplatit si daňové přiznání podat i dobrovolně. Například pokud měl během roku více příjmů z částečných úvazků nebo dohod. Při celkovém výpočtu daně mu může vzniknout přeplatek, který mu finanční úřad vrátí na účet.
Samozřejmě pokud si zaměstnanec nestihne podat žádost o roční zúčtování, tak si může podat daňové přiznání dobrovolně. Hlavním rozdílem bude, že peníze dostane přímo na účet od finančního úřadu. Drobným rozdílem pak je, že finanční úřad vrací až nad 200 Kč.
Se zpracováním daňového přiznání si v některých případech poradíte i sami. Pokud si však nebudete vědět rady, šikovná účetní si s tím levou zadní poradí. 🙂