V minulém článku na téma sídlo OSVČ jsem narazila na to, že živnostenský zákon kromě sídla podnikání definuje také pojem provozovna.  A právě na definici provozovny se podíváme v dnešním článku. 

Jaký je rozdíl mezi sídlem a provozovnou?

Sídlo musí mít každý podnikatel. Z této adresy řídí svoje podnikání. Sídlo je jen jedno.

Provozovnu nemusí mít každý podnikatel. Na adrese provozovny se podnikatel setkává se svými klienty. Typicky jde o prodejnu, dílnu nebo kancelář. Provozovnu nemusí mít ti podnikatelé, kteří pracují pouze online a své zákazníky potkávají jen během online hovorů. Dále také nemusí mít provozovnu ti, kteří pouze jezdí za klienty do jejich provozoven. Provozoven může mít podnikatel i několik. 🙂 

Mobilní provozovna 

Živnostenský zákon umožňuje podnikatelům mít také tzv. mobilní provozovnu. Tato provozovna není na stejné adrese déle, než 3 měsíce. Mobilní provozovny mají například majitelé stánků s občerstvením, nebo kadeřnice, které poskytují své služby u klientů doma. 

Kde můžete mít provozovnu?

Provozovnu můžete mít ve své nemovitosti, ale také v pronajatých prostorách. Ve druhém případě potřebujete souhlas vlastníka s umístěním provozovny. Tento souhlas musí být písemný a může být součástí nájemní smlouvy. 

Jak nahlásit provozovnu?

Pomocí Jednotného registračního formuláře a datovky si vyřídíte nahlášení provozovny pohodlně a online. Samozřejmě můžete vše vyřídit také osobně na Živnostenském úřadě. 

Jako podnikatel jste pak povinni oznámit živnostenskému úřadu nejen zahájení, ale i ukončení provozování vaší živnosti v dané provozovně.

Jaké informace o provozovně musíte nahlásit?
  • adresu provozovny, její přesné umístění a předmět podnikání, který je v této provozovně provozovaný
  • datum zahájení/ukončení provozování živnosti v provozovně

Živnostenský úřad přidělí provozovně speciální identifikační číslo a zapíše provozovnu do živnostenského rejstříku. Zprávu o tom, že je vaše provozovna zapsána pak dostanete datovkou.

Označení provozovny

Máte povinnost viditelně a trvale svou provozovnu označit. Označení musí být viditelné zvenčí. K označení vám tak postačí cedulka, na které bude vaše jméno, příjmení a IČ

Na označení mobilních provozoven musí být také uvedena adresa sídla podnikatele. 

Označení provozovny v případě, že prodáváte zboží nebo poskytujete služby

V tomto případě ke jménu, příjmení a identifikačnímu číslu musíte přidat ještě tyto údaje:

  • jméno a příjmení odpovědné osoby
  • prodejní/provozní dobu pro zákazníky
  • v případě, že poskytujete krátkodobé ubytování tak také kategorii a třídu ubytovacího zařízení

Pokud se také rozhodnete provozovnu uzavřít, musíte tuto informaci viditelně uvést spolu s termínem uzavření provozovny. 

Správné označení provozovny nepodceňujte, je to častá chyba, za kterou živnostenský úřad rád dává pokuty. Z mých zkušeností mají kontroloři už dopředu vše nafocené a zdokumentované. Pokuty bývají ve výši 3-5 tisíc Kč. Na to, jak probíhá kontrola na živnostenském úřadě se ale podíváme blíže v jednom z dalších článků.


Pokud si nevíte rady ve svých podnikatelských začátcích, tak se mi neváhejte ozvat. 🙂 

ÚČETNÍ A DAŇOVÁ DŽUNGLE JE DIVOKÁ

Odebírejte náš měsíční newsletter, ať vám nic neunikne.