Uvažujete o tom, že začnete podnikat? Jednou z věcí, kterou musíte mít jasnou ještě než půjdete na živnostenský úřad je adresa sídla vašeho podnikání. 

Co je to sídlo podnikání?

Jedná se o místo, kde podnikatel:

  • provádí správu svých podnikatelských aktivit
  • řídí své podnikatelské aktivity
  • vstupuje do právních vztahů s obchodními partnery. 

Na tuto adresu se pak doručují všechny úřední písemnosti související s podnikáním. A právě proto musíte mít na adrese sídla schránku, která je označená vaším jménem a příjmením. Adresa sídla je pak zaspána do veřejného Živnostenského rejstříku

Zákon pak rozlišuje ještě tzv. provozovnu, tedy místo kde své podnikání přímo provozujete a přijímáte své zákazníky. 

Kde můžu mít sídlo? 
Sídlo na adrese trvalého pobytu

Asi nejčastější forma sídla u většiny živnostníků. Při této variantě nemusíte své sídlo nijak označovat. 

Pokud máte trvalý pobyt v nájemní bytě či domě, tak si nezapomeňte pořádně přečíst svoji nájemní smlouvu. Pronajímatel vám totiž velmi často musí udělit písemný souhlas s umístěním sídla vašeho podnikání do jejich nemovitosti. 

Sídlo na kontaktní adrese

Sídlo vašeho podnikání nemusí být jen na adrese vašeho trvalého bydliště. Při této variantě musíte doložit doklad, který prokazuje, že smíte tyto prostory užívat k podnikatelské činnosti. Postačí tedy nájemní nebo podnájemní smlouva (která toto využití nemovitosti povoluje) nebo prohlášení majitele nemovitosti, že s umístěním sídla vašeho podnikání souhlasí.

Virtuální sídlo

Virtuální sídla poskytují společnosti, které vám umožní si zapsat jejich nemovitost jako sídlo vašeho podnikání a to za roční poplatek. Výhodné to je hlavně pro ty podnikatele, kteří si chtějí chránit své soukromí nebo nemají kde své sídlo umístit (pronajímatel s tím nesouhlasí, trvalou adresu mají na úřadě nebo jsou cizinci). 

Společnosti poskytující virtuální sídla najdete hlavně ve větších městech. Často k poskytnutí adresy nabízí i další služby související hlavně s přeposíláním došlé korespondence.

Pozor, ale na to, že sídlo vašeho podnikání neovlivňuje pod jaké pobočky Finančního úřadu, České správy sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny budete spadat. Příslušnost k pobočkám těchto státních organizací se vždy řídí vaší adresou trvalého pobytu. 

Změna sídla

Pokud si chcete své sídlo změnit, tak vám stačí zajít na váš živnostenský úřad, nebo vše vyřídit přes datovku za pomocí Jednotného registračního formuláře na Portálu živnostenského podnikání.

Pokud si jste měli sídlo shodné s trvalou adresou a adresu trvalého bydliště jste změnili, tak vám stačí nahlásit pouze změnu korespondenční adresy na vaší zdravotní pojišťovně. Změnu nemusíte hlásit ani na Živnostenský úřad – informaci o změně vašeho bydliště si automaticky zjistí přes registr osob.

Pokud jste si změnili adresu sídla z jiného důvodu tak musíte změnu nahlásit nejen na Živnostenském úřadě, ale také na České správě sociální zabezpečení a na vaší zdravotní pojišťovně. Termín pro oznámení této změny je na obě instituce 8 dní od nahlášení změny na živnostenském úřadě (tzn. 8 dní od změny sídla). 

Neohlášení změny sídla

I když jste jen malá ryba, tak vás pořád může potkat kontrola z živnostenského úřadu. Nejčastěji chodí kontroly na základě udání, stačí tedy, aby vás někdo neměl rád a hned vám může přijít kontrola z živnostenského úřadu. Ta je specifická tím, že kontroloři často chodí do terénu a vše si dokumentují. Pokud jste přestěhovali sídlo vašeho podnikání aniž byste vše řádně nahlásili na potřebné instituce, můžete čekat pokutu v řádech jednotek tisíců. 


Pokud máte další dotazy ohledně vašich podnikatelských začátku, tak se mi neváhejte ozvat. Během konzultace spolu určitě zvládneme vše potřebné probrat. 🙂 

ÚČETNÍ A DAŇOVÁ DŽUNGLE JE DIVOKÁ

Odebírejte náš měsíční newsletter, ať vám nic neunikne.