V říjnu 2020 schválili poslanci novou paušální daň pro OSVČ, od které si slibují usnadnění administrativy a snížení daní a odvodů na sociální a zdravotní pojištění pro drobné podnikatele. Nově by OSVČ měli na místo různých záloh a doplatků platit pouze jednu měsíční platbu 5 469 Kč.
Registrace k paušální dani pro rok 2021 je možná pouze do 10.1.2021. Noví podnikatelé se k ní budou muset registrovat prvním dnem zahájení podnikání. Registrace se provádí pomocí jednoduchého interaktivního formuláře dostupného na stránkách finanční správy.
Nicméně již teď si můžete na stránkách Ministerstva financí spočítat, jestli pro vás bude výhodná. Hlavní podmínkou, je obrat pod 1 milion Kč ročně (limit se od roku 2023 zvyšoval na 2 miliony Kč), neplátcovství DPH a žádná insolvence. Mezi další podmínky patří také to, že člověk nemůže být současně zaměstnaný na hlavní pracovní poměr. Také nemůžete pracovat na DPP, kde je mzda vyšší než 10.000 Kč nebo na DPČ, kde je horní hranice 3.500 Kč (od roku 2023 se limit zvyšoval na 4.000 Kč) . Důležitou podmínkou je i to, že nesmíte nikde podepsat Prohlášení poplatníka („růžovku“) na základní slevu.
O trochu složitější je situace u nových podnikatelů, kteří svoji činnosti zahájí v průběhu roku 2021. Tito podnikatelé se mohou k paušální dani přihlašovat ke dni zahájení činnosti. Je potřeba si dát pozor, aby jste plinili podmínky celý rok – i když nepodnikali.
K této dani budu své stávající klienty na žádost registrovat, dejte mi o vašem zájmu vědět mailem. 🙂
Nová paušální daň je výhodná! Nebo není?
Hlavní výhodou bude zjednodušení papírování pro OSVČ. Stačí jen jeden trvalý příkaz. Samotné finanční úřady pak slibují menší počet kontrol, což je z mého pohledu zavádějící informace, protože u současné OSVČ užívající paušální výdaj také není moc co kontrolovat. 🙂
Hlavní nevýhodou bude, že OSVČ nebude mít možnost uplatnit žádné odpočty a slevy na dani (např. úroky z hypotéky, sleva na manželku, slevy na děti atd.). Zvláště u osob, které uplatňují slevy na děti, nebude možné dosáhnou na daňový bonus.
Tématu paušální daně se věnuji v dalších článcích a to hlavně poslednímu daňovému přiznání a odchodu z režimu.
Pokud si nevíte rady, tak se mi neváhejte ozvat a spolu se na to podíváme. 🙂