Search
Close this search box.

Bolt, Wolt, Dáme Jídlo – 2.díl: Typy příjmů, Daň z příjmů

příjmů

Už jste si živnost založili a začínáte rozvážet zásilky, jídlo nebo přímo zákazníky? Na co si dát pozor abyste nic neprošvihli? Nejprve se pojďme podívat na všechny typy příjmů a poplatků, které se vás budou týkat. 

Typy příjmů a poplatků

V podstatě vás budou zajímat 3 typy transakcí:

  1. budete přijímat úhrady od zákazníků za vaše rozvážky
  2. budete platit poplatky platformě, která vám zákazníky “dohodila”
  3. budete přijímat bonusy/motivace od platformy

U plateb za doručení od zákazníků je situace jednoduchá. jedná se o hotovost, nebo platby v aplikaci za vaši taxislužbu nebo doručení. Z těchto částek si platformy sráží určité procento, jako poplatek za to, že vám zákazníka “dohodila”. Prakticky se jedná o fakturu, kterou vám platforma vystaví na vaše IČO. Čas od času nabízí platformy různé promoakce, aby vás motivovaly – např. “odjezdi 3 jízdy a dostaneš 200 Kč”. Tyto bonusy se chovají jako tzv. self-billing faktury a jsou vaším příjmem. Faktury vystavuje vaším jménem platforma automaticky – odběratelem na těchto fakturách je Bolt, Wolt atd.

U společností, které mají sídlo v ČR (Wolt, Liftago, Dáme Jídlo) je pak situace poměrně jednoduchá.Komplikace nastávají u těch platforem, které nemají sídlo v Česku. Společnosti jako je Uber nebo Bolt mají sídlí v zemích jako je Nizozemsko nebo Estonsko. Na tuto komplikaci se blíže podíváme v dalším článku.

Daň z příjmů

Na konci roku si z platformy vygenerujete přehled všech vašich příjmů od zákazníků za taxi službu nebo dovážky jídla a balíčků. Stejně tak budou vaším příjmem všechny bonusy za různé promoakce. Pro OSVČ platí, že vždy daníte pouze to, co vám přišlo na účet nebo jste dostali v hotovosti v průběhu kalendářního roku. Pokud máte prosincové výdělky, které vám platforma poslala až v lednu, tak je budete danit až v příštím roce :-). 

Vůči vašim příjmům si můžete uplatnit v přiznání výdaje – tady máte možnost hned několika způsobů. Nejčastěji si uplatňují podnikatelé tzv. paušální výdaje, to v podstatě znamená že si vůči svým ročním příjmům můžete uplatnit výdaje ve výši 60 %, které už nemusíte finančnímu úřadu prokazovat. S paušálním výdaji se často plete pořád poměrně nová paušální daň. Ta funguje na principu jednotné měsíční částky, která vám pokrývá nejen daň, ale i sociální a zdravotní pojištění. Paušální daň může být pro spoustu podnikatelů výhodná, ale je potřeba si dát pozor na její poměrně přísná pravidla. Poslední variantou je uplatňování skutečných výdajů, které jste v souvislosti s podnikáním vynaložili. Těmito výdaji mohou být, mimo jiné, také odpisy vašeho auta, které pro podnikání využíváte. V každém případě je důležité si spočítat, jaká varianta výdajů se vám nejvíce vyplatí :-). 


V posledním článku se budu věnovat dani z přidané hodnoty a hlavně pak všemu na co si dát v souvislosti s tímto druhem podnikání pozor :-). 

ÚČETNÍ A DAŇOVÁ DŽUNGLE JE DIVOKÁ

Odebírejte náš měsíční newsletter, ať vám nic neunikne.