Jste budoucí maminka, která podniká, a zajímá vás, jak to budete mít s nárokem na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) ? Pak bude dnešní článek pro vás. 🙂
Co je to peněžitá pomoc v mateřství (PPM)?
Kdo má nárok? Rodič pečující o novorozence – typicky maminka, v méně častých případech i tatínek + podmínka nemocenského pojištění
Jak dlouho trvá? 28 týdnů (nástup 6 nebo 8 týdnů před plánovaným datem porodu). Pokud se vám narodí dvojčata nebo vícerčata, tak 37 týdnů.
Kolik peněz dostanu? Výpočet na základě výše příjmů
Kde požádat? Okresní správa sociálního zabezpečení
Podmínka nemocenského pojištění – OSVČ
Pro posouzení nároku na PPM je rozhodující, jestli si platíte dobrovolné nemocenské pojištění. Jako OSVČ máte nárok na PPM pouze v případě, pokud jste si hradili nemocenské alespoň v minimální výši a po dobu:
- minimálně 180 dnů v období 1 roku před nástupem na PPM
- minimálně 270 dnů v období 2 let před nástupem na PPM
Výše minimální platby nemocenského pojištění je měsíčně 216 Kč (pro rok 2024). Čím víc na nemocenské zaplatíte, tím vyšší bude i PPM. 😉 Samozřejmě je ale stanoven i horní limit výše měsíční platby nemocenského pojištění. Maximální platba nemocenského pojištění je pro každého individuální a vychází z tzv. měsíčního vyměřovacího základu. Tuto hodnotu najdete na svém Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za minulý rok v části F, bod 35. Maximální měsíční platba nemocenského pojištění je pak 2,7 % vašeho měsíčního vyměřovacího základu.
Př) Měsíční vyměřovací základ za rok 2023 je 20.000 Kč -> maximální měsíční platba nemocenského je 540 Kč.
Nemocenské si můžete platit také když jste OSVČ v paušální dani. Maximální výše měsíční platby nemocenského pojištění je pevně daná podle vašeho pásma paušální daně:
- I. pásmo – 410 Kč
- II. pásmo – 758 Kč
- III. pásmo – 1.159 Kč
PPM a čerpání otcem dítěte/manželem
Peněžitou pomoc v mateřství může v určitých případech čerpat i tatínek. Jde o situace, kdy se maminka o novorozence nemůže nebo nechce starat.
Tatínek může na mateřskou nastoupit nejdříve po ukončení šestinedělí, tedy od 7. týdne po porodu. PPM může čerpat po dobu až 22 týdnů. Pokud se takto stará o dvojčata nebo vícerčata, tak má nárok až na 31 týdnů PPM.
Pozor: celková doba čerpání mateřské za oba rodiče nesmí přesáhnout 28, respektive 37 týdnů.
Podání žádosti o PPM
Samotnou žádost o PPM vydává gynekolog, u kterého dostáváte předporodní péči. V první části žádosti vám lékař potvrdí očekávaný termín porodu, do druhé části si sami vyplníte potřebné informace a celý tiskopis pak podáte u na vaší pobočce OSSZ. Žádost můžete samozřejmě podat i datovkou.
Pokud o mateřskou žádá tatínek, tak musí podat žádost na OSSZ. K této žádosti je nutné přiložit písemná dohoda mezi rodiči, která upravuje to, že se o dítě stará tatínek.
Výše PPM
Výpočet výše PPM je poměrně komplikovaný. Ve výpočet se vychází ze tří tzv. redukčních hranic. Pokud si budete chtít výši dávky orientačně vypočítat, tak doporučuji využít online kalkulačku přímo na stránkách MPSV.
Vyplácení PPM
Dávka vám bude vyplacena na bankovní účet nebo složenkou na adresu.
Podnikání a PPM
Hlavní podmínkou čerpání PPM je, že maminka na mateřské nesmí osobně podnikat. Účelem peněžité pomoci v mateřství je umožnit mamince se starat pouze o své dítě a nepracovat. Výjimkou je situace, kdy má ve svém podnikání zaměstnance. Maminka může nadále fakturovat v případě, že veškerou práci odvádí právě její zaměstnanci a ona se naplno věnuje jen svému dítěti.
Co je to rodičovský příspěvek (RD)?
Kdo má nárok? Rodič pečující o dítě do 3 let, bez ohledu na to, jestli je zaměstnanec, OSVČ nebo například student.
Jak dlouho trvá? 2-3 roky podle preference rodiče
Kolik peněz dostanu? Pevně stanovená celková částka 350.000 Kč. Pokud se vám narodí dvojčata nebo vícerčata, tak máte nárok na celkovou částku 525.000 Kč.
Kde požádat? Úřad práce
Více informací o žádosti a podmínkách rodičovského příspěvku najdete na webu Úřadu práce.
Podnikání a RD
Při čerpání rodičovského příspěvku žádná omezení při podnikání nejsou. Výhodou při podnikání na rodičovské dovolené pro vás může být platba nižších záloh na sociální a zdravotní pojištění. Podnikání se totiž při pobírání rodičovského příspěvku automaticky považuje za vedlejší činnost. Výši minimálních záloh pro vedlejší činnost pro rok 2024 najdete u mě na blogu. 😉
Pokud vám něco není jasné, tak se neváhejte domluvit na osobní nebo online konzultaci. 🙂