Každá firma potřebuje v dnešní době ke svojí činnosti telefon a počítač. Cena těchto zařízení ale často není nevýznamná a některé z těchto zařízení by měla firma evidovat jako tzv. drobný majetek. A právě na ten se podíváme v dnešním článku. 

Co je to drobný majetek?

Drobný majetek může mít hmotnou i nehmotnou podobu a má ve firmě použitelnost delší než 1 rok. Další podmínkou pro definici drobného majetku je jeho pořizovací cena, která ale nemusí být vždy rozhodující. Podmínkou pro drobný majetek může být také jeho povaha (např. všechny mobilní telefony ve firmě jsou automaticky drobným majetkem). 

Hranice pro klasifikaci majetku si každá firma určuje sama a typicky zvlášť pro hmotný a nehmotný majetek. V tabulce uvedu příklad limitů firmy XY, která si určila, že drobný hmotný i nehmotný majetek eviduje nad 20 tisíc Kč a dlouhodobý nehmotný majetek eviduje nad 120 tisíc Kč. U drobného hmotného i nehmotného majetku si navíc může zvolit, zda jej bude účtovat přímo do nákladů, nebo zda jej bude účetně i daňově odepisovat. Toto rozhodnutí pak musí být konzistentní, tj. musí dle něj postupovat celé účetní období a u všech majetků.

Pořizovací cena Hmotný majetek Pořizovací cena Nehmotný majetek
do 19.999 Kč náklad v roce pořízení do 19.999 Kč náklad v roce pořízení
20.000 – 80.000 Kč

drobný majetek

náklad v roce pořízení / 

nebo účetní i daňové odpisy

20.000 – 119.999 Kč

drobný majetek

náklad v roce pořízení / 

nebo účetní i daňové odpisy

80.001 Kč a více

dlouhodobý hmotný majetek

účetní i daňové odpisy 120.000 Kč a více 

dlouhodobý nehmotný majetek

účetní i daňové odpisy

Do pořizovací ceny drobného majetku se počítají všechny přímé náklady a vedlejší pořizovacích náklady – např. cena telefonu vč. dopravy.

Typickými příklady drobného hmotného majetku jsou telefony, počítače nebo nábytek. Drobným nehmotným majetkem je pak software. 

Evidence drobného majetku

Podnikatelé jsou povinni vést evidenci drobného majetku. V této evidenci musí být uvedeno pro každý kus drobného majetku:

  • označení majetku (evidenční číslo)
  • datum pořízení
  • název/popis 
  • pořizovací cena 
  • datum vyřazení (až k tomu dojde)
Náklady a odpisy drobného majetku

Hodnota drobného majetku vstupuje plně do nákladů roku, ve kterém byla pořízena. Každá firma se ale může rozhodnout, že bude drobný majetek účetně odepisovat. U drobného majetku se účetní odpisy rovnají daňovým odpisům.

Pokud firma koupí např. mobilní telefon, u kterého předpokládá, že bude 3 roky sloužit, tak si může nastavit účetní odpisy na 3 roky. Z účetního i daňového pohledu se tak náklady na nákup tohoto telefonu rozloží do 3 let. 

Vyřazení drobného majetku

Když vám drobný majetek přestane sloužit, tak si ho nemůžete jen tak škrtnout v evidenci. 🙂 Pokud při kontrole z finančního úřadu nebudete schopni věrohodně prokázat způsob a důvod vyřazení drobného majetku, tak může finanční úřad požadovat po firmě vrácení nárokovaného odpočtu DPH. V případě odpisů v roce vyřazení je pak nemusí uznat jako daňově účinné.

U nehmotného majetku musíte prokázat ukončení jeho používání. Ideální je sepsat podrobný protokol o vyřazení daného nehmotného majetku. Např. u softwaru do protokolu zmínit, že daného dne byl uvedený majetek vyřazen, odinstalován ze všech zařízení a dále již nebude využíván.

Osud hmotného majetku může ve vaší firmě skončit více způsoby, které vždy musíte být schopni doložit:

  • likvidace (majetek už je zastaralý, poškozený a nevyužíváte ho) – Sepíšete likvidační protokol, ve kterém uvedete jaký drobný majetek jste vyřadili. Drobný majetek zavezete do sběrného dvora a tam si soupis likvidovaného majetku necháte potvrdit (důkaz likvidace pro FÚ).
  • darování nebo prodej – Kupní nebo darovací smlouva, případně vystavená faktura.
  • odcizení – Pokud vaši firmu navštívil zloděj, tak je důležité do policejního protokolu uvést vše, co si zloděj s sebou odnesl nebo zničil. Pokud se drobný majetek ztratil “jen tak”, je potřeba provést fyzickou inventuru drobného majetku, ve které bude zjištěno manko. Škoda za tento ztracený drobný majetek může být předepsána k úhradě odpovědnému pracovníkovi.

Pokud si nebudete vědět rady, neváhejte se nám ozvat, spolu na to přijdeme. 🙂

ÚČETNÍ A DAŇOVÁ DŽUNGLE JE DIVOKÁ

Odebírejte náš měsíční newsletter, ať vám nic neunikne.