Vyberte stránku

Digitalizace státní správy pokračuje a další, na co se zaměřila jsou datové schránky. Datovka bude od 1.1.2023 povinně zřízena všem podnikajícím osobám, ale také některým nepodnikatelům. 

Co je to datovka? 

Jedná se o virtuální poštovní schránku, která je určená hlavně pro komunikaci se státem a úřady. Jednoduše tak můžeme odeslat všechna daňová přiznání nebo přijímat zprávy od Finančního úřadu nebo například České správy sociálního zabezpečení. Datovku můžete také využít pro komunikaci s odběrateli a dodavateli v případech, kdy chcete mít potvrzení o tom, že byla zpráva oficiálně doručena. Ušetří vám to běhání na poštu a posílání doporučených dopisů :-).

Komu bude dle zákona zřízena?

Od 1.1.2023 bude automaticky zřízena všem podnikajícím osobám – a to jak fyzickým (OSVČ), tak právnickým (s.r.o., a.s.). Stát má na založení těchto datovek do 31.3.2023. Od dne, kdy vám bude datovka zpřístupněna, máte povinnost podávat daňová přiznání a jiné formuláře pouze datovkou. Pokud podáte formulář i přesto papírově, můžete dostat pokutu 1.000 Kč. 

Automaticky budou mít datovku také lidé, kteří nepodnikají, ale kdykoliv po 31.12.2022 využili tzv. prostředek pro elektronickou identifikaci. Jednoduše to znamená, že pokud se přihlásíte do portálu MOJE daně nebo do Portálu občana za pomocí NIA (občanka s čipem, bankovní identita, ad.), tak vám stát automaticky udělá datovku. V podstatě jste tím státu prokázali, že jste dostatečně elektronicky gramotní, aby jste datovku zvládli. 🙂 

Aby stát nebyl tak přísný i na nepodnikatele, tak jim umožňuje tuto datovku tzv. znepřístupnit – v podstatě vám ji vypnou a vy ji nebudete muset využívat.

V současnosti je připravovaná novela daňového řádu. Mimo jiné má umožňovat nepodnikatelům, kteří mají aktivní datovku, podávat daňové přiznání a jiné formuláře také klasicky papírově. Tedy na rozdíl od podnikatelů a firem by tedy neměli povinnost vždy využívat pouze datovku. 


Pokud ještě datovku nemáte, tak se nemusíte ničeho bát, nejde o nic složitého. Když si budete chtít přečíst více o tom, jak datovka funguje, můžete si přečíst tento článek, kde se vše potřebné dozvíte. A pokud již datovku máte, tak se pro vás vůbec nic nemění 🙂