Search
Close this search box.

Datovka povinně od 1.1.2023 – komu bude ze zákona zřízená datová schránka?

datovka

Aktualizováno 16.11.2022

Digitalizace státní správy pokračuje a další, na co se zaměřila jsou datové schránky. Datovka bude od 1.1.2023 povinně zřízena všem podnikajícím osobám. 

Co je to datovka? 

Jedná se o virtuální poštovní schránku, která je určená hlavně pro komunikaci se státem a úřady. Jednoduše tak můžeme odeslat všechna daňová přiznání nebo přijímat zprávy od Finančního úřadu nebo například České správy sociálního zabezpečení. Datovku můžete také využít pro komunikaci s odběrateli a dodavateli v případech, kdy chcete mít potvrzení o tom, že byla zpráva oficiálně doručena. Ušetří vám to běhání na poštu a posílání doporučených dopisů :-).

Komu bude dle zákona zřízena?

Od 1.1.2023 bude automaticky zřízena všem podnikajícím osobám – a to jak fyzickým (OSVČ), tak právnickým (s.r.o., a.s. …). Stát má na založení těchto datovek do 31.3.2023. Od dne, kdy vám bude datovka zpřístupněna, máte povinnost podávat daňová přiznání a jiné formuláře pouze datovkou. Pokud podáte formulář i přesto papírově, můžete dostat pokutu 1.000 Kč. 


Pokud ještě datovku nemáte, tak se nemusíte ničeho bát, nejde o nic složitého. Když si budete chtít přečíst více o tom, jak datovka funguje, můžete si přečíst tento článek, kde se vše potřebné dozvíte. A pokud již datovku máte, tak se pro vás vůbec nic nemění 🙂