Search
Close this search box.

Daňová informační schránka DIS

DIS

Užitečná věcička, kterou spousta mých klientů nezná. A když už ji zná a má ji ode mě založenou, tak se do ní málokdy umí přihlásit a pracovat s ní. Následující článek se věnuje krátkému představení výhod, které DIS nabízí. V navazujícím článku potom nastíním, jakými změnami by měla projít, jelikož na příští rok je plánovaná její vytuněnější verze DIS+. 

Tak o jaké výhody se jedná?

Pomocí schránky vidíte jednoduchý přehled o všech svých daních, ke kterým jste jako OSVČ přihlášeni. Jedná se typicky o daň z příjmu, DPH, silniční daň, zálohovou daň a srážkovou daň. Na těchto jednotlivých “osobních daňových účtech” dále vidíte pohyby, co jste měli platit na základě přiznání/vyúčtování a co finanční úřad eviduje jako uhrazené. Případné úroky a penále se po vyměření opět zobrazují zde. Jedná se tedy o jednoduchou kontrolu vůči finančnímu úřadu, že mu nikde nic nedlužíte.

Užitečná je i funkce přehled písemností, ve kterém se zobrazuje komunikace mezi vámi a finančním úřadem. Lze si tedy dohledat každé běžné podání jakéhokoliv přiznání/hlášení/vyúčtování ale i nestandartní žádosti. Ze strany FÚ naopak vidíte, že vám například zaslali rozhodnutí žádosti, případně, že na základě vámi dodaných informací vyměřili daně a tak dále.

V neposlední řadě DIS nabízí osobní daňový kalendář, kde se zobrazují termíny, do kterých máte splnit povinnost vůči dani, ke které jste přihlášeni. A jako záložníka máte mě. 🙂

Poslední funkcí je přehled informací, které o vás finanční úřad eviduje. Pominu-li klasické informace, které se o sobě dozvíte v ARESu, tak si můžete například ověřit, zda máte nahlášeny všechny podnikatelské účty.

Za mě je DIS fajn jako ověřovací nástroj, zda jsou vaše povinnosti vůči finančnímu úřadu řádně plněny. 

A registrace?

Přihlášku k nahlížení do daňové informační schránky může podat každý podnikatel, a to pomocí velmi jednoduchého formuláře. Na vyřízení je 60 dní, ale zpravidla do 14 dní bývá schránka zpřístupněna. Můžete v registraci uvést své telefonní číslo, na které přijde info o zprovoznění schránky.

Máte DIS zřízenou a funkční? Tak se stačí přihlásit údajema stejnýma jako se přihlašujete do své datové schránky. Pokud si nebudete vědět rady můžete využít šikovný návod a nebo se na mě obraťte, ráda se vším pomůžu. 

Jak už jsem zmínila v úvodu. Finanční správa připravuje na rok 2021 novou verzi DIS+. Od té si slibují jednoduchost, uživatelskou přátelskost a větší funkčnost. Víc prozradím v dalším článku! 🙂