Search
Close this search box.

Nová daňová informační schránka DIS+

daňová

Jaké výhody přináší prozatímní Daňová informační schránka (DIS) už víte. Tímto článkem přináším upoutávku na nadupanější verzi DIS+, která je aktuálně ve výrobě. Měla by být k dispozici začátkem roku 2021. Jelikož by se nemělo jednat pouze o změnu vzhledu, ale i o nové funkce, rozhodla jsem se tomuto tématu věnovat ještě jeden článek.

Nové funkce 7P

Přihlášení – v nové verzi nebude potřeba vyplňovat registrace, odesílat ji na finanční úřad a čekat na schválení. DIS+ by měl fungovat všem a bez čekání. Přihlášení by mělo být možné pomocí vašeho běžného bankovního účtu, e-identity, datové schránky nebo přihlašovacími údaji od finanční správy. 

Pověření další osoby k přístupu (účetní, daňového poradce) – v současnou chvíli, když mi chcete zpřístupnit DIS, dáte mi své údaje od datové schránky, případně vyřídíme registraci k DIS pro mou osobu. Nově si všechno nastavíte sami, bez vstupu finančního úřadu. Pověřovaná osoba má ve svém DIS+ přidělený jedinečný identifikační 10-místný kód, který zadáte do svého DIS+ a tam jí přidělíte oprávnění, jen na určité daně, jen k nahlížení, nebo plné. Celé to potvrdíte a to je vše!

Předvyplnění daňových přiznání a hlášení. Pokud jste někdy něco vyplňovali v aplikaci EPO, víte, že pokaždé musíte zas a znova zadávat veškeré osobní nebo firemní údaje. Přitom každý druhý eshop umí vše vygenerovat na základě vloženého IČ. Nově pokud se rozhodnete přiznání nebo hlášení podávat přes DIS+, natáhnou se vám automaticky informace z ARESu a historické informace z vámi učiněných minulých podání. Údaje pak můžete snadno upravovat. Daňové formuláře budou interaktivní a mít 2 druhy nápověd – pro laiky a odborníky. Vyplnění by tedy mělo být mnohem snazší!

Podání bude přímo z DIS+ bez jakékoliv další autorizace. Nebudete se tedy muset duplicitně přihlašovat do datové schránky.

Placení daní a dalších poplatků bude pomocí QR kódu. Finanční úřad má dokonce touhu zřídit placení pomocí platebních bran (GoPay apod.) nebo přepínáním do internetového bankovnictví. Nicméně zjistili, že na poplatcích zprostředkovatelům přijdou o balík peněz, takže se o tomto způsobu plateb baví v rámci “plánů”.

V případě vzniku nedoplatku, nebo blížícího se termínu vám může chodit Připomenutí na e-mail. Za mě úžasná věc, která pohlídá platbu záloh na daň z příjmu nebo záloh na daň silniční. Tam bývají často skluzíky. 

Také by mělo být nově dostupné Potvrzení všeho možného – např. o přijetí daňového přiznání včetně možnosti podrobného sledování stavu podání nebo o přijetí úhrady daně.

A poslední novou funkcí bude možná změna kontaktních údajů (e-mail, telefon) přímo v DIS+ bez nutnosti dalšího nahlašování na finanční úřad. 

Vizuální nástřel

Úvodní stránka se bude zobrazovat dle vašich osobních preferencí. Nově si ji budete moci editovat tak, aby zobrazovala přesně to, co vás zajímá.

Základní rozvržení:

Pzn. Uvedený obrázek je pouze ilustrační, na grafice a designu DIS+ se stále pracuje.

Ačkoli se na nové verzi DISu soustavně pracuje, neočekávám úplně, že se spustí hned začátkem roku 2021. Bohužel i tohoto vývoje se současná covidová situace dotkla. Berte proto, prosím, tento článek spíše jako takovou upoutávku, na co se můžeme těšit. Jakmile se to celé rozjede, budu vás urychleně informovat. 🙂