Search
Close this search box.

Bolt, Wolt, Dáme Jídlo – 3.díl: Daň z přidané hodnoty

3.část

V poslední části této minisérie pro všechny podnikatele, kteří pracují pro platformy jako je Uber, Bolt, Dáme Jídlo a další, se podíváme na vše, na co si dát pozor v souvislosti s DPH :-). 

Sídlo platformy

Jak jsem zmiňovala v předchozím článku, tak je pro DPH důležité, kde sídlí platforma, pro kterou rozvážíte. U společností, které mají sídlo v ČR (Wolt, Liftago, Dáme Jídlo) je situace jednoduchá – jediné na co si musíte dávat pozor u DPH je sledování obratu

Komplikace nastávají u těch platforem, které nemají sídlo v Česku. Společnosti jako je Uber nebo Bolt mají sídla v zemích jako je Nizozemsko nebo Estonsko. 

Platforma má sídlo mimo ČR

V tomto případě se vrátíme ke schématu z předchozího článku:

Za doručení balíčků, oběda, nebo taxislužbu vám platí zákazníci v hotovosti nebo přes aplikaci. Tyto příjmy se vám počítají do obratu k DPH, ale jinak se poskytování této služby chová jako každé jiné podnikání v ČR.

Platforma vám účtuje určité poplatky za její využívání. Platforma vám fakticky poskytuje službu – určitou formu licence k jejich aplikaci, díky které máte zákazníky. Když pracujete pro platformu, která má sídlo mimo Česko (Uber, Bolt), tak vám vzniká povinnost se zaregistrovat jako tzv. identifikovaná osoba k DPH. V podstatě to znamená, že musíte tyto poplatky uvádět v přiznání k DPH a odvést z nich navíc 21 % DPH finančnímu úřadu. 

V rámci různých promoakcí vám nabízí platforma různé bonusy. Za tyto bonusy vám platforma automaticky vystaví tzv. self-billing fakturu. Na této faktuře budete vy jako dodavatel, protože jste poskytl samotnému Uberu nebo Boltu službu (splnili jste podmínku pro získání bonusu, např. splnění určitého počtu jízd). Tuto fakturu musíte uvést v tzv. souhrnném hlášení, ve kterém finančnímu úřadu nahlásíte, že z této faktury má být odvedeno DPH v zemi, kde Uber nebo Bolt sídlí. Vy žádné DPH z této částky neplatíte. Tyto bonusy se vám nepočítají do obratu pro DPH, protože se jedná o službu, kterou poskytujete do jiného státu EU. 

Platforma má sídlo v ČR

Z hlediska DPH je jediné, co vás zajímá obrat pro DPH. Plátcem DPH se musíte stát, pokud vaše příjmy za 12 po sobě jdoucích měsíců přesáhnou částku 2.000.000 Kč :-). 

Jste plátce DPH 

Pokud už jste plátcem DPH, tak se vás týkají výše uvedené povinnosti podle toho, pro jakou platformu pracujete, respektive kde má tato platforma sídlo. K tomu ještě musíte z přijatého jízdného nebo plateb za doručení odvést 21 % DPH, stejně jako z jiných vámi vystavených faktur. 


Doufám, že jsem vám v této minisérii vše podstatné vysvětlila a že se vám teď budou vozit balíčky, obědy nebo zákazníci jedna báseň :-).