Search
Close this search box.

Změny v dlouhodobém majetku a mimořádné odpisy

skoda-4332791

Velmi málo diskutovaná změna, kterou s sebou nese daňový balíček a ještě ke všemu bude platná se zpětnou účinností od 1.1.2020. Konkrétně se jedná o změnu hranic pro povinnost odpisů majetku a také zavedení výjimečných mimořádných odpisů jako další formu covidové pomoci. Pro některé mé klienty, kteří budou chtít snížit daňový základ, se může jednat o takový malý vánoční dáreček. 🙂

1) Dlouhodobý hmotný majetek (mobil, notebook, foťák, auto)

Snad každý z vás ví, o co jde. Majetek nad 40 tisíc v základu daně pro plátce a včetně DPH pro neplátce, který vám nejde do nákladů hned, ale ve formě odpisů. 

Hranice pro evidenci tohoto majetku pro účely daně z příjmů byla zvýšena ze 40 tisíc na 80 tisíc. O co zajímavější je zjištění, že budeme moci toto zvýšení využít zpětně od 1.1.2020

Stejná pravidla budou platit i pro technické zhodnocení hmotného majetku (například “tunění” auta). 

Pokud jste si tedy v roce 2020 koupili majetek v hodnotě 40 – 80 tisíc Kč, nebo provedli technické zhodnocení na majetku v hodnotě 40 – 80 tisíc Kč, může být tento majetek nebo toto technické zhodnocení přeúčtováno přímo do nákladů roku 2020. U svých klientů budu s touto variantou samozřejmě počítat a koho se bude týkat, automaticky ji budu nabízet. V roce 2020 se totiž jedná pouze o možnost si zpětně hranici pro odpisy zvýšit, od roku 2021 už bude tato hranice pevně daná a budu automaticky účtovat dle těchto nových pravidel.

2) Dlouhodobý nehmotný majetek (software, aplikace)

V této kategorii je to poměrně jednoduché – dosavadní hranice 60 tisíc Kč byla zrušena. Nově bude veškerý nehmotný majetek uplatněn rovnou do nákladů bez jakéhokoliv odepisování. Opět možnost využít zpětně od 1.1.2020 a pevně dáno od 1.1.2021. 

3) Mimořádné odpisy

Jedná se o další variantu covidové pomoci – můžete si výrazně zkrátit odpisování dlouhodobého majetku. A to konkrétně hmotného majetku z 1. a 2. odpisové skupiny koupeného od 1.1.2020 do 31.12.2021. 

1.odpisová skupina

Sem patří hlavně telefony, počítače a jiná kancelářská technika. Mimořádné odpisy umožní tento majetek rovnoměrně odepsat během 12 měsíců namísto 3 let.

2.odpisová skupina

Pro většinu z vás reprezentuje auta. Tady mimořádné odpisy zkrátí dobu odpisování na 24 měsíců, během prvního roku bude odepsáno 60 % ceny a další rok zbytek. Běžná odpisovací doba je 5 let.


Pokud si mohu dovolit komentář, tak na zvýšení hranice pro odpisy se čekalo a jsem za ni ráda. Osobně při dnešních cenách mi nedává smysl odepisovat například nejnovější iPhony. Hranice 80 tisíc Kč mi přijde pro dlouhodobý majetek naprosto adekvátní. Co se týče mimořádných odpisů, neváhejte je využít v případě vyšších základů daně, jedná se o zcela legální optimalizační nástroj, který byl zřízen za účelem, aby firmy neměly vysoké nedoplatky na dani v této nelehké době. 

Pokud budete chtít poradit ohledně dlouhodobého majetku nebo mimořádných odpisů, tak mi napište, spolu to vymyslíme  🙂