Search
Close this search box.

Stravenkový paušál 2022

stravenkový

S novým rokem přichází jedna změna za druhou. Tentokrát se ale jedná o nepovinnou a navíc poměrně sympatickou změnu. 🙂 Od 1.1.2022 lze navýšit stravenkový paušál až na 82 Kč/den

Možnost přispívat zaměstnancům na stravování formou stravenkového paušálu oslavila první narozeniny. Během roku 2021 se postupně ustálily podmínky, které byly zpočátku nejasné. Už víme, že stačí odpracovat 3 hodiny z plánované směny, aby na něj nárok vznikl.

U zaměstnanců stačí jedna firemní směrnice, kde se určí, za jakých okolností a komu vzniká nárok na stravenkový paušál. Plus příloha k směrnici, kdy se zaměstnavatel se zaměstnancem na této formě benefitu dohodnou. U jednatelů musí být navíc ve smlouvě o výkonu funkce výslovně uvedeno, že mají na stravenkový paušál nárok. Pokud máte smlouvu o výkonu funkce bez tohoto ustanovení, doporučuji sepsat dodatek.

Pokud máte ve smlouvě nebo dodatku napsané z minulého roku přímo, že má zaměstnanec nárok na stravenkový paušál ve výši 75 Kč/den, tak je potřeba nachystat nový dodatek. Vzhledem k budoucímu očekávanému nárůstu nedoporučuji novou výši pevně specifikovat. Osobně bych doporučila pouze zmínit nárok, případně odkázat na interní směrnici.


Samozřejmě navyšovat stravenkový paušál svým zaměstnancům nemusíte. Myslím ale, že se jedná o malé ale milé navýšení příspěvku na stravování, které jde tzv. bokem. 🙂