Search
Close this search box.

Podvody při založení živnosti

podvody

Založili jste si živnost, zaplatili tisícovku na místě s pocitem, že máte hotovo a chvíli po tom začali přicházet složenky na další poplatky? Tak na ně velký pozor, jedná se totiž o podvody!

Při založení živnosti zaplatíte jednorázový poplatek 1000 Kč a to přímo na pokladně Živnostenského úřadu. Pokud dostanete složenku na zaplacení další částky, s největší pravděpodobností je to nepoviný zápis do nějaké komory nebo rejstříku, které sice existují, ale jsou vám úplně k ničemu. 

Slušné portály jako kurzy.cz nebo finance.cz poskytují svoje podoby rejstříku zdarma. Jejich méně čestná konkurence zasílá dopisy, které se tváří velmi oficiálně (spisové značky, razítka – prostě à la úřednický dokument), ale ve skutečnosti se tím jenom snaží vyvolat pocit něčeho důležitého a povinného. Jednoduše se snaží “podvůdkem” vymámit peníze.

V dopisech je zmíněných spoustu informací jako vaše jméno, bydliště, předmět živnosti, nebo datum jejího zahájení. Ty oficiálně propisuje Živnostenský úřad do živnostenského rejstříku, takže jsou dostupné komukoliv. Načasování je příhodné, hned po založení živnosti, dokud chudák začínající podnikatel neví, jak to chodí. 

Níže jsem dala dohromady seznam těchto komor a rejstříků, kteří se v našem českém rybníčku objevují nejčastěji:

1. Živnostenská komora (existuje pouze Hospodářská komora). Nabízí podnikatelům zápis do živnostenského portálu a pravidelnou aktualizaci dat za poplatek 2.690 Kč.

2. Česká komora firem a živnostníků. Jejich rejstřík je o pár kaček levnější 2.410 Kč

3. Rejstřík obchodu a živnosti (existuje pouze Živnostenský a Obchodní rejstřík!). To samé v bledě modrém za 1.785 Kč.

4. Český firemní rejstřík (opět taková státní organizace neexistuje). A naposledy 1.480 Kč.

5. Rejstřík firem (taková státní organizace neexistuje). Tady se jsou o hodně podlejší – posílají výzvu o zaplacení do datových schránek. Nenechte se, ale zmást – vaše datová schránka je veřejně známá informace, nevěřte všemu co tam přijde. Tady jde o částku 1.000 Kč a podvodník ji chce poslat na účet u FIO banky (2010)

6. Centrální rejstřík firem (opět taková státní organizace neexistuje). Tito podvodníci jsou nejodvážnější a chtějí po vás zaplatit poplatek ve výši 3.444 Kč. Tato částka je nejen podezřelá saqma o sobě, ale také ho chtějí poslat na účet u Raiffeisenbank (5500)

Všechny státní instituce mají účet u ČNB (0710). Takhle můžete velmi rychle odhalit podvodníka 🙂 Jak tahle výzva vypadá najdete zde.


Můj apel. Vždy když vám taková výzva k neočekávané platbě přijde, ověřte si, kdo po vás peníze chce. Většinou stačí zadat název komory nebo rejstříku do Googlu a víte, na čem jste. A pokud si nebudete přesto jistí, napište mi 🙂