Search
Close this search box.

Omezení uplatňování DPH u pronájmu nemovitostí

house-4516175

Rok 2021 s sebou nese spoustu změn a tohle je další z nich.

Ještě do minulého roku bylo možné, aby při pronájmu nemovitostí mezi 2mi plátci DPH bylo na nájem uplatněno DPH. Za normálních okolností je totiž nájem od DPH osvobozen, nedohodnou-li se 2 plátci jinak. Nikde nikdo neřešil, jakých prostor se nájem týkal. Výhoda byla především na straně pronajímatele, který si díky tomu mohl uplatnit nárok na odpočet DPH ze služeb a zboží sloužící k této ekonomické činnosti (například opravy a údržba pronajatých prostor, právní služby k vytvoření nájemní smlouvy, vybavení).

Novela zákona o DPH ale fungování tohoto principu do budoucna poměrně omezuje. Od 1.1.2021 nemůže plátce narazit DPH na pronájem bytových prostor. Jako například rodinné domy, byty (nebo jejich částí), ale také jakékoli prostory, jejichž plocha je aspoň ze 60 % tvořena obytným prostorem. 

Co to tedy znamená pro pronajímatele?
  1. Pronajímatel si už jednoduše nebude moci uplatňovat nárok na odpočet DPH z nakoupených služeb a zboží souvisejících s pronájmem těchto prostor. 
  2. Nejenže si nebude moci nárokovat DPH ze současných nákupů v bodu 1, ale pokud v minulosti nemovitost pořídil s odpočtem DPH nebo ji opravil s odpočtem DPH, bude muset v rámci časového testu 10 let od pořízení nebo od technického zhodnocení toto DPH státu postupně vracet. A v nemovitostech se jedná o nemalý peníz. 
A co to znamená pro nájemce?
  1. Nic až tak. Nájemci je jedno, zda nakoupí služby s nebo bez DPH. Ve výsledku ho nájem stojí stejný peníz. Nezdraží-li pronajímatel, aby vybral peníze na DPH, které bude muset povracet. 🙂

Tato změna je opravdu velmi specifická a většiny mých klientů se netýká. Je ale fajn obecně vědět, že nájmy jsou od DPH osvobozeny. Možnost DPH aplikovat na nájem mezi sebou mají pouze dva plátci DPH a pouze u nebytových prostor – což dává smysl.