Přemýšlíte o tom, jakým způsobem se rozloučit s neschopným zaměstnancem? V tomto článku se podíváme na možné způsoby ukončení pracovního poměru, výpovědní dobu nebo výši odstupného. V dalším článku vám pak přiblížím, co vše obnáší odchod zaměstnance z pohledu administrativy a komunikace s úřady.
Způsoby ukončení pracovního poměru
Nejčastější formou ukončení pracovního poměru je dohoda zaměstnance se zaměstnavatelem. Pokud se chce zaměstnavatel se svým zaměstnancem rozloučit a není možné se domluvit na sepsání dohody o ukončení pracovního poměru, tak musí dát zaměstnanci výpověď. Pro propuštění zaměstnance ale musí mít jeden z definovaných důvodů:
- zánik nebo přemístění zaměstnavatele
- nadbytečnost zaměstnance – pozor, pokud propustíte zaměstnance pro nadbytečnost, tak nesmíte na stejnou pozici hned přijmout nového zaměstnance
- zdravotní nezpůsobilost zaměstnance k výkonu práce – doloženo lékařskou zprávou
- zaměstnanec nesplňuje předpoklady nesplňuje požadavky na výkon – povinnost písemně informovat zaměstnance o těchto nedostatcích v době 12 měsíců před výpovědí
- soustavné méně závažné porušení povinností zaměstnance (např. pozdní příchody, kouření na pracovišti, prohřešky proti nastaveným pracovním pravidlům) – povinnost písemně informovat zaměstnance o těchto nedostatcích v době 6 měsíců před výpovědí
- závažné porušení povinností zaměstnance (např. neomluvená absence, nepovolené používání majetku zaměstnavatele pro osobní účely) – možná výpověď i bez předchozího písemného informování o porušení povinností
V případě porušení povinností zaměstnance zvlášť hrubým způsobem (např. úmyslné způsobení škody, nezpůsobilost v práci v důsledku alkoholu nebo drog, fyzické ublížení na zdraví nadřízeného) zákon umožňuje okamžité zrušení pracovního poměru, povinnost sepsat záznam o dané události
Pokud dáváte svému zaměstnanci výpověď z vaší strany, tak vám velice doporučuji mít velmi dobře podložené důvody, pro které se chcete se zaměstnancem rozloučit. Vyhnete se tak možné žalobě ze strany zaměstnance, který může napadnout neplatnost této výpovědi. Pro tyto případy existuje zdarma poradna pro zaměstnavatele i zaměstnance na Oblastním inspektorátu práce.
Výpověď může být samozřejmě i ze strany zaměstnance a to z libovolného důvodu (např. zaměstnanec si našel jinou práci).
Pokud je pracovní poměr na dobu určitou, tak končí uplynutím doby, na kterou byl sjednán. V poslední řadě je pak možné ukončit pracovní poměr ve zkušební době. Během zkušební doby můžete propustit svého zaměstnance i bez udání důvodu (výjimkou je prvních 14 dní neschopenky). Stejně tak může odejít ve zkušební době i zaměstnanec.
Dokumentace
Každá forma ukončení pracovního poměru musí být sepsaná písemně.
Obecně, pokud budete zaměstnanci dávat výpověď, tak vám doporučuji mít všechny důvody pro výpověď sepsané včetně důkazních materiálů. Těmito důkazními materiály mohou být:
- výkazy práce, které dokazují, že zaměstnanec nepřišel do práce
- komunikace se zaměstnancem, ve které řešíte dané nedostatky
- lékařská zpráva
- dopis, ve kterém jste písemně informovali zaměstnance o jeho nedostatcích (včetně datovaného podpisu potvrzující převzetí dopisu zaměstnancem)
- protokol o tom, že zaměstnanec přišel do práce pod vlivem alkoholu, datovaný výsledek z alkohol testeru, svědecká výpověď spolupracovníka
Doručení výpovědi a výpovědní doba
Aby byla výpověď platná, tak musí být doručena protistraně. Samotné doručení může proběhnout osobně, pak je doručení potvrzeno podpisem výpovědi druhou stranou. Výpoveď je možné doručit i doporučeným dopisem s dodejkou nebo datovkou. Datum doručení výpovědi pak odpovídá datu převzetí dopisu nebo datové zprávy. Pokud si ale zaměstnanec odmítá výpověď převzít, tak zákon stanovuje 10denní fikci doručení. V praxi to znamená, že pokud si zaměstnanec dopis s výpovědí nepřevezme, tak se po 10 dnech od prvního pokusu o doručení postupuje jakoby si dopis převzal, tzn. výpověď je z právního pohledu doručena.
Dnem doručení výpovědi začíná běžet výpovědní doba, která musí mít ze zákona alespoň 2 měsíce. Délka výpovědní doby může být sjednána i na delší dobu. Delší výpovědní dobu je možné sjednat v pracovní smlouvě nebo jejím dodatku.
Odstupné
Výše odstupného závisi na formě a důvodu ukončení pracovního poměru. Při ukončení pracovního poměru dohodou závisí výše odstupného právě na dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.
Pokud dostal zaměstnanec výpověď z důvodu nadbytečnosti, zániku nebo přemístění zaměstnavatele, tak má nárok na odstupné ve výši:
- průměrného výdělku za 1 měsíc, pokud u zaměstnavatele pracoval méně než rok
- průměrného výdělku za 2 měsíce, pokud u zaměstnavatele pracoval 1-2 roky
- průměrného výdělku za 3 měsíce, pokud u zaměstnavatele pracoval 2 roky a déle
V případě, kdy dostal zaměstnanec výpověď z důvodu pracovní nezpůsobilosti, která vznikla v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, tak má nárok na průměrný výdělek za 12 měsíců.
Na odstupné nemá nárok zaměstnanec, který dostal výpověď pro porušování povinností nebo jiné prohřešky.
V komplikovaných případech se vám vyplatí řešit výpověď zaměstnance se zkušeným právníkem, který se zabývá pracovním právem. Vyhnete se tak možným soudním tahanicím, u kterých bude na vás prokázat, že jste vše provedli v souladu se zákonem. 🙂