Search
Close this search box.

Nové hranice pro odvody DPP

pexels-fauxels-3184292

Další změnou v zaměstnávání tzv. dohodářů jsou představené plánované změny limitů odvodů nebo také nový registr dohodářů. 

Tato změna míří hlavně na lidi, kteří pracují na více dohod a využívají tak možnosti, že mohou mít „neomezený“ počet DPP do 10 tisíc bez odvodů. Od roku 2024 by měly dohody podléhat odvodům v těchto případech:

  • zaměstnanec pracuje na DPP u jednoho zaměstnavatele a měsíční mzda je nad 25 % průměrné mzdy;
  • zaměstnanec pracuje na DPP u více zaměstnavatelů a měsíční součet všech jeho DPP je nad 40 % průměrné mzdy.

Nově by tak hranice, od kterých se platí odvody, byly každý rok jiné. Zmíněnou průměrnou mzdu vyhlašuje pro každý rok Česká správa sociálního zabezpečení. Pro rok 2023 je vypočtena na 40.423 Kč. Pro rok 2023 by tedy výše zmíněné hranice byly cca 10.105 Kč a 16.169 Kč. 

Pokud by měl zaměstnanec například 2 dohody na 10 tisíc měsíčně, tak by při posouzení každé zvlášť nepodléhaly odvodům (současný stav). Podle novely by se už z tohoto výdělku museli odvody u každéjo zaměstnavatele platit, protože součet těchto DPP je už nad 40% hranicí. 

Také v souvislosti s těmito změnami se plánuje zavedení registru pracovníků na DPP a DPČ. Zaměstnavatelům by tak přibyla nová povinnost své dohodáře hlásit do tohoto registru. Takový rejstřík by pak měl sloužit ke kontrole toho, kolik má člověk dohod a u jakých zaměstnavatelů. 

Nepředpokládám, že by byl takový rejstřík volně přístupný. Proto zůstává otázkou, jak si bude zaměstnavatel zjišťovat, jestli jeho dohodář nepracuje ještě někde, případně jak se bude přistupovat k situacím, kdy zaměstnanec tuto informaci zatají…


Tyto navrhované změny nejsou doposud schválené a o jejich změnách a platnosti vás budu samozřejmě informovat. 😊