Search
Close this search box.

Nejen vánoční večírky

večírky

Období vánočních večírků je už za námi, ale pravidla pro daňovou uznatelnost nákladů na tyto večírky jsou stejné pro všechny akce tohoto typu. 

Večírky s obchodními partnery

Pokud večírek proběhne s účelem prezentování firmy a jejich výsledků, tak náklady na jeho uspořádání souvisí s podnikatelskou činností firmy. Takovéto náklady jsou daňově uznatelné. Můžete si tak daňově uznat pronájem prostor, tisk pozvánek, obsluhu, prostě všechno, co je k zorganizování této akce potřeba. Pozor si dejte na to, že náklady na pohoštění, nejsou daňově uznatelné.

Večírky pro zaměstnance 

První variantou je večírek pro zaměstnance, který slouží pouze jako volná zábava plná jídla a pití. Účast vašich zaměstnanců na takovém firemním večírku je pro ně osvobozeným nepeněžním příjmem. Podmínkou pro osvobození příjmů, je že tento večírek je přístupný pouze omezenému počtu osob (typicky pouze zaměstnancům a jejich rodinným příslušníkům). Pro vás budou veškeré náklady na tento večírek nedaňové. 

Pokud ale pojmete toto setkání jako interní školení, poradu či prezentaci firemních výsledků, můžete si náklady na uspořádání akce daňově uznat. Mezi tyto uznatelné náklady patří hlavně náklady na pronájem místa a na samotné školení. Daňově neuznatelné je vždy veškeré jídlo a pití. 

U těchto typů večírků je klíčová dokumentace, která vás může ušetřit nepříjemného vysvětlování a vzpomínání si, co vše se na večírku dělo. Je dobré mít například prezenční listinu ze školení, prezentaci či zápis z porady. Ideální je pak prokazatelná fotodokumentace této akce, na které je zachycena daná “daňově uznatelná” aktivita. 


Pokud máte další otázky, tak neváhejte se mi neváhejte před pořádáním dalšího večírku ozvat. 🙂