S koncem roku hodně podnikatelů přemýšlí, jak odměnit své nejvěrnější obchodní partnery. Daňová uznatelnost těchto dárků ve vašem účetnictví může být někdy trochu oříšek, proto se na to pojďme spolu podívat :-).

Co může být dárkem pro klienty 

Obecně by takový dar měl mít estetickou nebo užitnou funkci. Typicky tak firmy rozdávají například firemní kalendáře, pera nebo drobné dekorativní předměty. 

V praxi se také často setkám s tím, že podnikatelé chtějí své obchodní partnery obdarovat lahví nějakého dobrého alkoholu. U alkoholu jako daňově uznatelného daru jsou pravidla poměrně přísná. Do roku 2023 se kromě dále zmíněných pravidel mohlo jednat pouze o tiché víno. Od roku 2024 se pravidla ještě dále zpřísnila a daňově uznatelným darem nemůže být žádný alkohol. Pokud jste nakoupili nějaká vína pro své obchodní partnery, tak je nutné jim tyto dárky rozdat ještě do konce roku 2023. Pokud je rozdáte až v příštím roce, tak se bude jednat o daňově neuznatelný náklad.

V poslední řadě je také častým nápadem dát svým klientům voucher nebo poukázku na různé služby nebo zboží. Protože si klient může za takovou poukázku koupit co chce, tak dar nesplňuje podmínku estetické nebo užitné funkce. Podle stanoviska Ministerstva financí jsou tedy vouchery vždy daňově neuznatelné bez nároku na odpočet DPH. 🙁

Z pohledu DPH

Pokud jste plátci DPH a chtěli byste si z nákupu těchto dárků nárokovat DPH je důležité, aby cena za 1 kus dárku byla maximálně 500 Kč bez DPH. Například pokud chcete rozdávat dárkové balení kávy, tak si jejich cenu jednoduše ověříte. Pokud bude cena za 1 kus pod 500 Kč bez DPH, tak máte nárok na DPH. Situace je trošku složitější, pokud máte v plánu rozdávat balíčky (např. v jednom balíčku bude káva a výběrová čokoláda). V případě balíčků musí být pod hranici 500 Kč bez DPH cena za celý jeden balíček včetně dárkového balení (taštičky). 🙂 Pokud je cena za jeden dárek nad touto hranicí, tak si z jeho nákupu nemůžete uplatnit DPH.

Co mi však přijde velmi zajímavé je, že z hlediska DPH alkohol ničemu nevadí. Pořídíte-li tedy jako plátci DPH jako dar víno či něco tvrdšího a vlezete se pod hranici 500 Kč bez DPH, tak si můžete bez problému vynárokovat odpočet DPH, i když se bude jednat o nedaňový náklad z pohledu daně z příjmu. 🙂

Z pohledu daně z příjmů

I u daně z příjmů je rozhodná hranice 500 Kč bez DPH pro plátce DPH a 500 Kč vč. DPH pro neplátce DPH, ale přidává se další podmínka. Tou je, že tyto předměty na sobě musí mít logo společnosti, případně na sobě mít název poskytované služby nebo prodávaného výrobku. Tento dárek by vám měl dělat reklamu a propagovat vaši společnost. 

V případě, že máte v plánu rozdávat balíčky, tak se opět hranice 500 Kč bez DPH počítá pro každý balíček, nikoliv pro jednotlivé jeho části. Pokud je cena za jeden dárek nad hranicí 500 Kč bez DPH nebo dárek není řádně označený logem, tak nebude tento náklad na jejich pořízení daňově uznatelný a bude spadat do stejné škatulky jako jiné náklady na reprezentaci


Vidíte, že podmínek jej jako vždy docela hodně. Rozhodně doporučuji mít zachovanou foto nebo video dokumentaci a také seznam obdarovaných obchodních partnerů.

Někdy může být situace okolo dárků pro klienty méně jasná. Pokud si nejste jistí, je fajn se ještě před jejich nakoupením poradit :-).

ÚČETNÍ A DAŇOVÁ DŽUNGLE JE DIVOKÁ

Odebírejte náš měsíční newsletter, ať vám nic neunikne.