Search
Close this search box.

Daňové přiznání vs. covidové bonusy 2020, jak s nimi naložit?

laptop-2838921_1920

Dostali jste v roce 2020 od státu covidovou náplast na vaše podnikání a zajímá vás jestli ji nemusíte ještě zdanit jako příjem? Zpracovala jsem stručný přehled, jak na to.

Kompenzační bonus pro OSVČ (jarní “pětadvacítka” a její další podzimní verze)

Nejedná se o zdanitelný příjem, ani nevstupuje do základu pro výpočet sociálního a zdravotního pojištění. Jednoduše jde mimo přiznání i přehledy.

Ale pozor, pokud chcete uplatnit slevu na manželku s příjmem do 68 tisíc, která během roku 2020 pobírala tento kompenzační bonus, tak se výše bonusu do těchto 68 tisíc počítá!

Kompenzační bonus pro jednatele malých s.r.o.

Obdoba předchozího bonusu, tady chci jen upozornit, že tento bonus nemá být v účetnictví s.r.o.! Na žádosti má jednatel uvést svůj osobní účet, na který mu bonus přistane.

Ošetřovné OSVČ

Jedná se opět o příjem, který není zdanitelný a nevzniká z něho povinnost odvodu sociálního a zdravotního pojištění. Tady opět pozor stejně jako u kompenzačního bonusu OSVČ u slev na manželku nebo manžela s příjmem do 68 tisíc Kč. 

Program Antivirus A i B

Tento příspěvek účtuje zaměstnavatel jako ostatní výnos  – mzdy jsou v nákladech, tak je zřejmé, že oproti tomu musí být příspěvek ve výnosech. Nicméně nijak neovlivňuje odvody sociálního a zdravotního ani za zaměstnavatele ani za zaměstnance. 

Dotace na nájemné všechny etapy

Pro nájemce je dotace opět příjmem nebo výnosem, stejně jako v předchozím případě. A to proto, že nájem je vašim výdajem nebo nákladem. V účetnictví dotace takovou neplechu netropí, ale už jsem si všimla, že mnohým OSVČ s paušálními výdaji vnímat dotaci jako příjem z podnikání činí potíž. Nicméně tím že plný nájem máte “zahrnutý” v paušálních výdajích, je zřejmé, že si o dotaci musíte zvýšit příjmy. Není to ale tak, že byste danili “celou” dotaci. Opět na ni uplatňujete 60% (nebo jinak procentní) výdaj, takže ke zdanění vám jde jenom 40 % dotace na nájem. Je to analogie toho, kdybyste prokazovali skutečné výdaje, také v tu chvíli budete mít zisk vyšší, protože váš výdaj na nájem byl “kompenzován” a byl tedy nižší. 🙂

Dary od obcí

Některé obce poskytovali podnikatelům, kteří nemohli v důsledku vládních opatření mít otevřené provozovny, dary na základně darovacích smluv. 

Jedná se o dar a ten je zdanitelným příjmem.


Obecně to lze asi jednoduše shrnout, že pokud se jedná o kompenzaci osobní (kompenzační bonus, ošetřovné), tak se nedaní a nepodléhá odvodům. Pokud jde o dotaci na konkrétní výdaj (mzdy, nájemné), nebo o dar, tak se daní a vstupuje do odvodů pro SZP. 🙂