Search
Close this search box.

Covidové úlevy – podzim 2020

covid-19-5073811

Druhá vlna covidu je tady a s ní opět nouzový stav, mnoho opatření a omezení. Ruku v ruce stát zavádí již osvědčené úlevy z jarní vlny. Tentokrát se ale týkají pouze OSVČ a firem, jejichž hlavní činnost byla přímo omezena vládními opatřeními. Tzn. těch, kterým stát zakázal činnost a zavřel provozovny. Potažmo těch, které jsou na tyto činnosti významně obchodně navázaní (80 % příjmů).

Pětistovka

Kompenzaci pro OSVČ, zaměstnance na DPP, DPČ a společníky s.r.o. se věnuji v samostatném příspěvku. 

Odklad platby DPH

Plátci DPH přímo zasažení vládními nařízeními, mohou odložit úhrady DPH na konec tohoto roku. Jedná se o DPH za září, říjen a listopad 2020. Toto odložení musí být písemně oznámeno příslušnému správci daně (stačí emailem). Přiznání k DPH, Kontrolní hlášení a Souhrnné hlášení však i nadále musí být podáno v termínu! 

Odklad EET

Na jaře byla pozastavena elektronická evidence tržeb (EET), která se měla obnovit na jaře 2021. Vláda ale schválila odklad nástupu všech fází EET na 1.1.2023. Do té doby všechny obory podnikání i ty “nezasažené” registrují dobrovolně! 🙂

Pomoc zaměstnavatelům

Nikdo z mých klientů nevyužil Antivirus A, ani Antivirus B, nebudu se tu o jejich prodloužení tedy zdlouhavě rozepisovat. Antivirus C, který byl využíván hojně a který odpustil odvody sociálního pojištění ze strany zaměstnavatelů, zatím obnoven nebyl a ani jsem nezaregistrovala, že by se o něm opětovně jednalo. Jakmile by k této situaci došlo, budu vás bezprostředně informovat. 

Zrušení nejrůznějších záloh

Pro ty z vás, kdo jste zaspali některé zálohy k dani silniční, bude potěšující zpráva, že daň silniční stačí letos uhradit zpětně naráz, a to nejpozději k 31.1.2021. Případná sankce z prodlení úhrady se také bude počítat až  od 31.1.2021. Zrušeny jsou také zálohy na daň z příjmu k 15.12.2020, případně obecně zálohy splatné v období od 15.10 do 15.12.2020. Opět má být neplacení záloh oznámeno písemně (stačí emailem).

Mimořádná opatření

Pokud se nacházíte v tíživé situaci je možné využít i některé z individuálních pomocí, např. prominutí úroků z prodlení, rozložení daně do splátkového kalendáře a další.

O budoucích podporách a úlevách ze strany státu vás budu i nadále pravidelně informovat. 🙂