Search
Close this search box.

Změny sazeb DPH od roku 2024

DPH

V rámci ozdravného balíčku, který představila vláda, se dočkáme od 1.1.2024 výrazných změn v sazbách DPH. Ze tří aktuálních sazeb 10 %, 15 % a 21 % se od roku 2024 budete na účtenkách setkávat pouze se dvěma, a to s 12% a 21% sazbou. Do 12% sazby má přejít většina zboží a služeb, které byly do roku 2023 v 10% nebo 15% sazbě. Můžete si srovnat sami, u čeho vám přijdou nové sazby správné či nikoliv. V realitě si ale myslím, že ceny u změn sazeb půjdou, tradičně, jedině nahoru. 

Do nulové sazby budou nově patřit knihy, jejich prodej bude od DPH fakticky úplně osvobozen.

Co bude ve snížené sazbě (12 %) ?

V nové 12% sazbě budou hlavně potraviny bez nápojů, kohoutková voda a s ní spojené stočné, pohřební služby, byty a stavební práce pro bydlení a sociální bydlení, ubytovací služby a nebo například dětské autosedačky. Dále do této sazby bude spadat i zdravotnický materiál, přístroje a pomůcky, nebo také dioptrické brýle (vč. obrub) a čočky. Do nižší sazby se přesune také příležitostná hromadná doprava osob.

Co bude nově v základní sazbě (21 %)?

Dojde také k přesunu některých položek do základní 21% sazby DPH. Mezi tyto položky patří: opravy obuvi, kožených výrobků, oděvů a jízdních kol, kadeřnické a holičské služby nebo úklidové služby v domácnostech. Nebudou nadšení ani ti z vás, kteří patří mezi milovníky čepovaného piva, cestování letadlem a kultury – do základní sazby se přesouvají lístky do kina, divadla, ZOO nebo na koncerty. Dále mezi položky se základní sazbou daně budou patřit řezané květiny, služby autorů a umělců a sběr, přeprava a skládkování komunálního odpadu. Nezapomnělo se ani na ostatní nealko nápoje: minerálky, džusy, energetické nápoje, ale i kojenecká voda. Všechny tyto položky přejdou do 21% sazby DPH. Nemilé překvapení čeká i ty z vás, kteří mají rádi teplo krbu, dojde totiž i na zvýšení sazby na 21 % u palivového dříví. 

Další zboží a služby, které uvedeny nejsou, by měly zůstat tak, jako jste na ně byli zvyklí. S tím rozdílem, že položky ze dvou snížených sazeb (10 % a 15 %) přejdou do jediné snížené sazby (12%). 

Dle webu Ministerstva financí je tento individuální návrh schválen. Tyto změny jsou součástí velkého ozdravného balíčku, který jako celek ještě schválený není. Mimo změny v oblasti DPH obsahuje i další významné novinky, které stojí za povšimnutí. Jedná se třeba o změny ve zdanění právnických a fyzických osob nebo třeba v oblasti zaměstnávání dohodářů. Pokud si stále nejste jisti, jak vás tyto změny zasáhnou? Ozvěte se a určitě spolu přijdeme na to, na co si ve vašem případě dát od nového roku pozor. 🙂