Pokud máte nějaký ten čas nazbyt a chcete se dozvědět, jak na tom to vaše podnikání je, tak by vás mohla zajímat následující novinka. Pomocí aplikace Test finančního zdraví Vašeho podniku si nově můžete otestovat finanční zdraví své firmy.
Důvodem vývoje aplikace je podpora podnikatelů v překonání covidu, růstu cen energií nebo také inflace. Nejsem si jistá, zda se jedná o pomoc, ale prevence je to určitě fajn. 🙂
K čemu to je?
Aplikace analyzuje schopnost firmy splácet závazky, její stabilitu i ziskovost. Měli byste se dozvědět tedy podrobnosti ke své finanční situaci – o její minulosti, jak je na tom teď, ale i co čekat od budoucnosti. Může vám například pomoci v rozhodování týkajících se budoucích investic. Za mě je to však i takové fajn zhodnocení, jak si vaše firma vede. Podstatu výpočtů najdete zde.
Co k tomu potřebuju?
Co vás ale určitě zajímá – jaká data do aplikace naloadovat? Získáte je ze dvou dokumentů, které máte bez složitého dohledávání určitě k dispozici od svojí účetní.
- Rozvaha – konkrétně položky: celková aktiva, oběžná aktiva, cizí kapitál a krátkodobé závazky,
- Výsledovka (tj. Výkaz zisků a ztrát) – konkrétně položky: tržby, nákladové úroky a EBIT (popř. provozní hospodářský výsledek).
Pokud jste naším klientem, obojí najdete na svém disku. Je však možné, že jste mikro podnik, a tak nemáte povinnost spolu s přiznáním na finanční úřad podávat plnou rozvahu, která má místo pár řádků několik stran. Na svém disku najdete jenom její zkrácenou verzi, ve které vám budou některé potřebné údaje chybět. Napište, rády vám plnou verzi z účetnictví vytáhneme. 🙂
Jak to funguje?
Pokud tedy máte vše potřebné k dispozici, zadáte výše zmíněné hodnoty za tři poslední roky do předpřipravených tabulek v aplikaci. Zkusila jsem pro vás vyplnit data fiktivního mikropodniku.
Aplikace vám následně vyplivne graf s velmi jednoduchou myšlenkou.
Když přímka klesá, klesá i finanční zdraví vaší firmy. Když přímka roste, roste i finanční zdraví vaší firmy. Musíte se ale i dívat, v jakém pásmu se přímka nachází. V podstatě je to princip semaforu – červené pásmo je nedostatečné finanční zdraví, oranžové pásmo je nejisté finanční zdraví a zelené pásmo je pevné finanční zdraví. V aplikaci jsou však všechny ukazatele a možné výsledky analýzy přehledně vysvětleny.
Pokud neradi čtete grafy, můžete přejít rovnou ke slovnímu vyhodnocení zadaných dat. Najdete zde jak vyhodnocení finančního zdraví za uplynulé roky, tak doporučení pro další roky.
Pokud by vám tyto výsledky nestačily, můžete využít i rozšířenou verzi testu s finanční analýzou.
Chcete si test udělat, ale nevíte, jak na to? Zašlete nám potřebné doklady a v rámci konzultace vám jej rády předchystáme. 🙂