Search
Close this search box.

Sleva na sociálním pojištění pro zaměstnavatele od 1.2.2023

sleva

Vláda schválila novou úlevu pro zaměstnavatele, která zvýhodňuje zaměstnávání určitých skupin lidí, kteří tradičně pracují na zkrácené úvazky. Pokud zaměstnáváte někoho, kdo splní všechny podmínky, ušetříte na odvodech za tohoto zaměstnance 5 %. sleva

Kterých zaměstnanců se týká? 

Zaměstnanec splňuje tyto podmínky současně (bod 1., 2. i 3.):

 1. klasická pracovní smlouva (ne dohody DPP a DPČ),
 2. úvazek 8-30 hodin týdně,
 3. a je buď:
  • starší 55 let,
  • pečuje o dítě mladší 10 let,
  • studuje (musí se jednat o prezenční formu studia, ale není zde omezení do 26 let věku),
  • v uplynulých 12 měsících byl veden jako uchazeč o zaměstnání na rekvalifikaci,
  • má zdravotní postižení.

Tuto slevu na sociálním pojištění ze strany zaměstnavatele si můžete také uplatnit u všech zaměstnanců, kteří u vás pracují na klasickou pracovní smlouvu a jsou mladší 21 let. U této skupiny neplatí podmínka, že se musí jednat o zkrácený pracovní úvazek.

Podmínky pro uplatnění slevy

Pokud si budete chtít tuto slevu uplatnit, musíte to nejprve oznámit České správě sociálního zabezpečení pomocí formuláře, který prozatím ČSSZ nezveřejnila. 🙂 

Aby jste si mohli tuto slevu uplatnit, musí vám zaměstnanec dodat potvrzení nároku na tuto slevu. Tímto potvrzením může být rodný list dítěte, potvrzení o studiu, potvrzení o rekvalifikaci nebo potvrzení o zdravotním postižení. 

Slevu si bude možné uplatňovat měsíčně, přičemž podmínky pro nárok musí zaměstnanec plnit celý měsíc. Pokud tedy má váš zaměstnanec oslaví 21. narozeniny 15.6., tak si můžete uplatnit slevu na sociálním pojištění za zaměstnavatele naposledy v květnu.

Vyplatí se vám tato sleva?

Při uplatnění této slevy budete odvádět sociální pojištění ze strany zaměstnavatele ve výši pouze 19,8 % (namísto 24,8 %). Pro představu:

Bez slevy Se slevou
Hrubá mzda 15.000 Kč 15.000 Kč
Sociální pojištění za zaměstnavatele 3.720 Kč 2.970 Kč
Zdravotní pojištění za zaměstnavatele 1.350 Kč 1.350 Kč
Celkové náklady na zaměstnance 20.070 Kč

19.320 Kč

(ušetříte 750 Kč měsíčně)

Čistá mzda zaměstnance (při uplatnění základní slevy na poplatníka) 13.350 Kč 13.350 Kč

I když vítám státní podporu zaměstnávání těchto skupin, tak to prozatím vypadá, že podmínky pro uplatnění této slevy budou poměrně komplikované a budou se týkat pouze specifické skupiny zaměstnanců. Jestli přemýšlíte o uplatnění této slevy, tak vám rozhodně doporučuji vaši situaci probrat s vaší účetní a rozhodnout se, jestli se vám tato sleva vyplatí :-).