Search
Close this search box.

Příplatky pro zaměstnance

příplatky

Každý zaměstnanec má za vykonanou práci nárok na mzdu, to je jasné. Ale v některých případech má zaměstnanec podle zákoníku práce zákonný nárok ještě na další příplatky. V tomto článku se podíváme na to, kdy tento nárok vzniká a kolik musíte dát zaměstnanci na navíc. 

Výše těchto příplatků je stanovena procentem z průměrné hodinové mzdy zaměstnance. Vyplácí se za každou hodinu, která splňuje níže uvedené podmínky. Zákonem stanovené výše příplatků jsou vždy minimální, takže svému zaměstnanci můžete příplatek klidně navýšit. Tyto příplatky jsou součástí hrubé mzdy a podléhají odvodům i dani. 

Příplatek za Výše příplatku a podmínky
Přesčasy Za přesčasy, za které není poskytnuto náhradní volno náleží zaměstnanci mzda + 25% příplatek
Svátky – nepracuje Když státní svátek připadne na pracovní den, tak zaměstnanec má nárok na mzdu i když v tento den nepracuje
Svátky – pracuje Pokud ve státní svátek zaměstnanec pracuje, tak mu náleží za tento den mzda + 100% příplatek (předně byste mu ale měli nabídnout placené volno v jiný den)
Práci o víkendu Zaměstnanec pracující o víkendu má nárok na mzdu + 10% příplatek
Práci v noci Za práci mezi 22. a 6. hodinou má zaměstnanec nárok na 10% příplatek nad rámec jeho mzdy
Práci ve ztíženém prostředí Zaměstnanec pracující ve ztíženém prostředí má nárok na mzdu + 10% příplatek
Pracovní pohotovost Pokud má zaměstnanec pracovní pohotovost a není povolán do práce, tak mu náleží 10 % průměrné mzdy za každou hodinu pohotovosti.

Pokud je zaměstnanec do práce povolán, tak mu náleží hodinová mzda. 

Na co si dát pozor

Pozor je potřeba si dát také na situace, kdy může dojít ke kombinaci příplatků. Typicky k tomu dochází, když zaměstnanec pracuje o víkendu a zároveň přesčas. V tomto případě je příplatek 10 % + 25 % = 35 % celkem. 

U přesčasů máte ještě možnost si v pracovní smlouvě se zaměstnancem ujednat, že do limitu 8 hodin týdně a zároveň nejvýše 150 hodin ročně nejsou za přesčasy vypláceny další příplatky. Pozor, ale pokud by práce přesčas přesahovala roční limit, tak musí být se zaměstnancem sepsána Dohoda zaměstnavatele a zaměstnance o výkonu práce přesčas. Situace s přesčasy nad tyto limity může být poměrně komplikovaná a proto je lepší se raději dopředu poradit s šikovnou mzdovou účetní. 😊

Novinkou od října 2023 je, že na příplatky mají nárok kromě běžných zaměstnanců na pracovní smlouvu i dohodáři, kterých se doposud příplatky netýkaly. Je potřeba si tak hlídat, že s příplatky nepřesáhnou stanovený limit pro odvody. 


Pokud jsou pro vás i tak mzdy stále španělskou vesnicí, neváhejte se ozvat. 😊