Search
Close this search box.

Povinné antigenní testování u nejmenších firem a OSVČ

testování

Vláda tento týden rozšířila povinné testování i na nejmenší firmy, které mají 1-9 zaměstnanců a OSVČ. Pravidelně se musí testovat od 6.4.2021. Zajímá vás jaká jsou pravidla a jestli máte nárok na příspěvek na testy? Tak se na to pojďme podívat 🙂

Koho a jak často musím testovat?

Povinné testování se vztahuje na zaměstnance, kteří nejsou na home office a “chodí do práce”. Od 6.4.2021 nesmíte mít na pracovišti zaměstnance bez negativního testu, který nesmí být starší než 7 dní, tzn. testovat se musí nejméně jednou týdně. U zaměstnanců na home office testování probíhat nemusí až do doby kdy mají přijít na pracoviště. Pak uplatňujeme stejné pravidlo, na pracoviště mohou i tito zaměstnanci jen pokud budou mít negativní test, který si udělali v posledních 7 dnech.

Pro OSVČ je situace trochu jiná. Nemusí se testovat pravidelně. Ale pokud se mají potkat s ostatními lidmi v rámci podnikání (klientem, dodavatelem, účetní), tak musí mít zase negativní test, který není starší jak 7 dní. 

Koho testovat nemusím?

Výjimku pro povinné testování mají ti, kteří oficiálně nemoc prodělali v posledních 90 dnech a aktuálně nemají příznaky. Druhá výjimka se vztahuje na ty, kteří jsou déle než 14 dní naočkovaní kompletní vakcínou (druhou dávkou, nebo první u jednodávkových) a opět nemají aktuálně žádné příznaky. 

Čím testovat?

Seznam antigenních testů, které doporučuje Ministerstvo zdravotnictví najdete na jejich stránkách. Testů je několik druhů – z kraje nebo kořenu nosu, ze slin nebo z krve (krev by vám měl odebírat odborník). Cena jednoho antigenního samotestu se pohybuje mezi 80 – 200 Kč

Také je dostupný Průvodce samotestováním pro firmy a OSVČ, kde je popsáno i řešení situací, když vyjde zaměstnanci pozitivní test nebo jak zacházet s použitými testy. 

Proplatí mi testy někdo?

Zdravotní pojišťovny budou přispívat maximálně 240 Kč za zaměstnance za měsíc. Při týdenním testování to vychází 60 Kč na test.

Zažádat si o tento příspěvek můžete pomocí jednotného elektronického formuláře, který bude zveřejněn na stránkách Samotestování Covid. Pro získání přístupu k podání žádosti je potřeba kód, který přijde každému zaměstnavateli a podnikateli do datovky. Žádat můžete vždycky až po konci měsíce, za který žádáte. Tedy o příspěvek za testování v dubnu si můžete zažádat na začátku května. 

Jaké jsou možnosti pro větší firmy? 

Ve větších firmách je také možnost se domluvit se závodním lékařem, který bude sám testy ve firmě každý týden provádět. Tyto testy jsou pak pro firmy bezplatné – lékaři je plně uhradí zdravotní pojišťovna. 


Ze samotestování nemusíte mít strach – k odebrání testů ze slin nebo kraje nosu nepotřebujete odborné zkušenosti a zvládne je opravdu každý. 

Pro další informace doporučuju článek Hospodářské komory, kde mají velmi hezky sepsané všechny důležité informace.