Search
Close this search box.

Kompenzační bonus – podzim 2020

calculator-1680905
Pětistovka 

Kompenzační bonus, který byl zaveden už za první vlny, stát zavádí i teď. O kompenzaci ve výši 500 Kč na den může požádat OSVČ, osoba zaměstnaná na DPP nebo DPČ i společníci malých s.r.o.. Tentokrát ale vaše činnost musela být zakázána nebo vám musela být uzavřena provozovna. Případně je vaše činnost z více než 80 % navázaná na uzavřený obor na základě dlouhodobého obchodního vztahu. Tato vaše činnost musela být také 4 měsíce před jejím uzavřením převažujícím zdrojem vašich příjmů (tj. červen – září 2020). O tzv. pětistovku si můžete zažádat za pracovní dny z období nouzového stavu tj. od 5.10.2020 do 20.11.2020 s možností automatického prodloužení v případě dalšího pokračování nouzového stavu.

Od 4.11. bylo umožněno začít podávat oficiální žádosti,  ačkoliv “pětistovka” ještě neprošla legislativním kolečkem. Finanční úřady byly natolik zahlceny neoficiálními žádostmi, že se rozhodly je začít akceptovat. Geniální. Nicméně je začnou zpracovávat, až kompenzační bonus nabude účinnosti. Předpokládaný termín je mezi 9. až 13.11.2020 a následně mají na vyřízení 30 dní. Ze zkušenosti z jara byly úřednice poměrně rychlé a peníze chodily na banku cca do týdne od podání žádosti.

Praktické poznámky

Žádost můžete podat:

  1. emailem – vytiskněte, podepište, oskenujte a pošlete na email podatelny vašeho místně příslušného FÚ,
  2. fyzicky – pošta, podatelna FÚ, box zřízený před FÚ,
  3. elektronicky podepsanou,
  4. datovou schránkou.

Pokud podáváte žádost jako společník s.r.o. nepodávejte žádost prostřednictvím datové schránky svého s.r.o.. Podáváte ji za sebe za fyzickou osobu. 

Kdo si nebude vědět rady, kontaktujte mě emailem.