Search
Close this search box.

Mimořádný příspěvek 5.000 Kč na dítě – kdo má nárok?

příspěvek

Vláda bude schválila jednorázový příspěvek na děti 5.000 Kč. Jeho cílem má být výpomoc rodinám s malými dětmi, které, jako všechny, zasáhlo zdražování. 

Kdo má nárok?

Příspěvek je na každé vyživované dítě, které k 1.8.2022 má méně, než 18 let. Nárok na příspěvek budou mít i nastávající rodiče, kterým se miminko narodí do 31.12.2022.

Na každé takové dítě dostane rodina jednorázový příspěvek 5.000 Kč. Další podmínkou je, že roční příjem rodiny za rok musí být nižší, než 1 milion Kč. Tento příjem je v hrubém, tedy před uplatněním slev a dalších zvýhodnění. Tento hrubý příjem se počítá jak z příjmů ze závislé činnosti (z hrubých mezd od zaměstnavatele), tak z příjmu z podnikání nebo i nájmu.

Jak si o něj žádáte?

Žádost si podáte elektronicky přes webovou aplikaci, do které se budete moct přihlásit pomocí elektronické identity (občanka s čipem, bankovní identita…). Ministerstvo práce a sociálních věcí ji bude spouštět 15.8.2022. V této aplikaci vyplníte základní údaje a potvrdíte čestné prohlášení, že vaše hrubé příjmy v roce 2021 nepřesahovali 1 milion Kč.