Jak na založení s.r.o.

pexels-sora-shimazaki-5673488

Přemýšlíte o založení vlastní firmy a nejste si jistí jak na to? Tak potom je tento článek právě pro vás. 😊 Podíváme se na to, jaké kroky musíte pro založení s.r.o. udělat a jaká zjednodušení tohoto procesu jsou.

Co je to s.r.o.?

S.r.o. neboli společnost s ručením omezeným je nejběžnější typ firmy. Firma může mít libovolný počet majitelů (tzv. společníků). Samotnou společnost pak zastupuje tzv. jednatel. Jednatel a společník může, ale nemusí být jeden člověk. 

Minimální základní kapitál firmy je 1 Kč. Tento základní kapitál by měl být takový první budget na rozjetí firmy. Z toho je vám určitě jasné, že na to 1 Kč nestačí. 😊 I přesto často lidé zakládají s.r.o.čka s velmi nízkým základním kapitálem a pak peníze do firmy bezúročně půjčí.

Mezi hlavní výhody s.r.o. bezesporu patří to, že společník ručí společnosti jen do výše nesplaceného základního kapitálu. Oproti podnikání na OSVČ (ručí celým svým majetkem) je tak majitel firmy daleko více chráněn před případnými přešlapy.  

Samozřejmě si s sebou podnikání na s.r.o. nese i několik nevýhod. Hlavními nevýhodami je vyšší zdanění zisku. U firem je daň 19 %, u OSVČ jen 15 %. Podle aktuálního návrhu vlády by se daň ze zisku firem měla zvyšovat na 21 %. 

Další nevýhodou je vytahování zisku z firmy. Řekněme, že vaše s.r.o. skončila za minulý rok v zisku 100.000 Kč. Tento zisk bude zdaněn 19% daní ze zisku firem. Po daních vám ve firmě zůstane čistý zisk 81.000 Kč. Když si tento zisk budete chtít jako společník vybrat z firmy, tak z tohoto zisku ještě musíte odvést 15% srážkovou daň. Na osobní účet vám tedy z firmy přijde pouze 68.850 Kč. Kdybyste stejné podnikání dělali na OSVČ tak, se váš zisk zdaní pouze 1x 15% daní a celých 85.000 Kč vám zůstane. U OSVČ se pak do toho ještě přidají odvody sociálního a zdravotního a celé se to ještě dále komplikuje. U každého je tedy třeba individuálně posoudit, jaká forma podnikání je nejekonomičtější. Kdybyste chtěli pro vaši situaci vypočítat, která z forem podnikání by byla pro vás výhodnější, tak se neváhejte ozvat. 😊

Klasický proces založení s.r.o.

Prvním samozřejmým krokem je rozhodnutí, jaké parametry bude vaše s.r.o. mít: název firmy, kolik bude společníků, kdo vše bude jednatelem, výše základního kapitálu, kde budete mít sídlo firmy a v čem budete podnikat. Tyto údaje se pak musí uvést do tzv. společenské smlouvy, kterou s vámi sepíše notář. Vaše další kroky povedou do banky, kde založíte firemní účet, na který vložíte základní kapitál. 

Vaše další kroky povedou na živnostenský úřad. Pokud chcete podnikat v některé z vázaných či koncesovaných živností, tak s sebou musíte donést i potvrzení, že takovou činnost můžete vykonávat. 😊 Po získání živnostenského listu se vracíte se všemi dokumenty k vašemu notáři, který podá návrh na zápis vaší firmy do obchodního rejstříku. Za tento zápis se platí státu poplatek 1.000 Kč. 

Automaticky vám bude zprovozněna datová schránka, která bude sloužit k veškeré komunikaci s úřady a státem. 😊 Posledním krokem je registrace k dani z příjmů právnických osob (firem) na finančním úřadě a nahlášení podnikatelského bankovního účtu. A pokud půjde vše hladce, tak máte hotovo a můžete slavit, že jste společníkem vlastní s.r.o.

Jak si tento proces zjednodušit?

Tento klasický postup si ale můžete zjednodušit. V dnešní době je celá řada společností, které vám s.r.o. založí na klíč. Vy jim dáte všechny potřebné informace a podepíšete jim plnou moc pro založení společnosti. Tyto firmy pak za vás oběhají to povinné administrativní kolečko. 😊

Dalším zjednodušením je poměrně nová možnost složení základního kapitálu do 20 tisíc Kč v hotovosti. V procesu zakládání společnosti základní kapitál dáte notáři v hotovosti a po ukončení procesu zakládání s.r.o. vám tyto peníze notář zpátky uvolní. Tyto peníze budou nadále patřit firmě, ale vy si z nich můžete pokrýt jednoduše náklady na založení společnosti. 

Letos je také nová možnost založit si společnost pomocí oficiálního vzoru společenské smlouvy. Použití tohoto vzoru vám proces založení společnosti zlevní, protože nebudete muset platit za práci notáře se sepisováním smlouvy. Novela určuje, že při využití tohoto vzoru mají stát všechny notářské úkony 2.000 Kč. U tohoto postupu je pak zápis společnosti do obchodního rejstříku bez poplatku.  

Sídlo firmy

Ještě bych se chtěla krátce zmínit o sídle společnosti. Jedná se o adresu, která je u každé společnosti veřejně dostupná. Například pokud plánujete vést svoji firmu z domova, tak asi nebudete chtít, aby byla vaše soukromá adresa veřejně vidět. Pro tyto případy jsou společnosti, které nabízí možnost tzv. virtuálního sídla. Prakticky to funguje tak, že vám umožní použít jejich adresu za určitý roční poplatek. 

Virtuální sídlo často nabízejí právě společnosti, které vám vaše s.r.o. založí na klíč, tak se neváhejte podívat k nim na web. 😊 Z druhé strany musím zmínit, že u společností sídlících ve virtuálních sídlech je zvýšené riziko kontroly ze strany finančního úřadu. 

ÚČETNÍ A DAŇOVÁ DŽUNGLE JE DIVOKÁ

Odebírejte náš měsíční newsletter, ať vám nic neunikne.