Search
Close this search box.

Inventura pohledávek ČSSZ pro OSVČ za rok 2021

ČSSZ

Státní správa se poslední dobou pustila intenzivně do digitalizace a zmodernizování systému. S tím přichází i změna doručování inventury pohledávek od ČSSZ – neboli přehledu o zaplacených zálohách za rok 2021. Správa sociálního zabezpečení ho už nebude posílat poštou ani datovkou, jak tomu bylo do minulého roku. 

Nově si každá OSVČ musí tento přehled sama stáhnout na ePortálu ČSSZ. Do tohoto portálu se přihlásíte pomocí datové schránky. 

Pokud nemáte datovou schránku, tak můžete využít přihlášení pomocí tzv. Identity občana. To je souhrnný pojem pro několik metod přihlášení, které můžete využít také například při podávání daňového přiznání přes portál mojedane. Nejvíc využijete přihlašování přes bankovní identitu. Vybrané banky ji zřizují svým klientům automaticky a k přihlášení potřebujete většinou pouze vaše mobilní bankovnictví. 

Celý tento proces je velmi jednoduchý a na pár kliknutí. Sami si můžete zkontrolovat, jestli ČSSZ eviduje všechny vámi zaplacené zálohy – prostě jestli to sedí. 🙂 Takto vygenerovanou inventuru pohledávek dáte spolu s inventurou od zdravotní pojišťovny své účetní. Zdravotní pojišťovny zatím jedou postaru a odesílají poštou nebo datovkou. 

A hned jsme o krok blíže k uzavření roku 2021. 🙂